ABD ve Rusya, BMGK’ya Venezuela konulu iki farklı karar taslağı sundu

ABD ve Rusya, BMGK’ya Venezuela konulu iki farklı karar taslağı sundu

Pazar, 10 Şubat, 2019 - 15:45
Venezuelalı bir kadın yaşanan insani ve siyasi krizden sonra ağlıyor (AFP)
Washington/Şarku’l Avsat
Washington, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne (BMGK), Venezuela'da  seçimlerin yapılması, insani yardımın kolaylaştırılmasını kapsayan bir karar taslağı sunarken, diplomatik kaynaklara göre, Rusya da ABD'nin karar taslağını veto edeceğinin sinyalini vererek, alternatif bir metin hazırladı.

Taslak, ‘demokratik seçimle göreve gelmiş yegane kurum olan’ Venezuela Ulusal Meclisi’nin desteklenmesini öngörürken, barışçıl ve silahsız eylemcilere yönelik şiddetten son derece endişe duyulduğu da yer aldı.

Söz konusu karar taslağında, adil ve inandırıcı bir devlet başkanlığı seçimlerinin önünü açacak bir siyasi sürecin başlatılması çağrısı da yapıldı.

Karar taslağında ayrıca, BM Genel Sekreteri Antonia Guterres'ten, siyasi sürecin başlatılması için girişimde bulunması talep edilirken, ülkedeki insani kriz durumunun daha da kötüleşmemesi için uluslararası yardımların önemli olduğunun altı çizildi.

Washington, bu karar taslağının ne zaman oylanacağını bildirmezken, diplomatik bir kaynağa göre Konsey üyelerinin karar taslağına ilişkin müzakereleri devam ediyor.

Bir başka diplomatik kaynağa göre, Rusya, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu destekleyerek, onun meşruiyetine karşı çıkacak herhangi bir kararı önlemek için veto kullanma konusunda tereddüt etmeyecek.

Kaynaklar, Rusya'nın hazırladığı ‘sorunun barışçıl yollarla çözülmesine’ dikkat çeken karar taslağında, Venezuela’nın toprak bütünlüğü ve siyasi bağımsızlığına karşı güç kullanma tehditleri konusunda endişeli olduğunu ve Venezuela'nın içişlerine yönelik müdahaleleri eleştirdiğini aktardı.

Öte yandan, Venezuela için Uluslararası Temas Grubu Ülkeleri, Uruguay'ın Montevideo kentinde yaptıkları ilk toplantının ardından Venezuela'da bağımsız bir başkanlık seçimi yapılması gerektiğini duyurdu.

Editörün Seçimi

Multimedya