Dubai Dünya Hükümetler Zirvesi

Dubai Dünya Hükümetler Zirvesi

Pazar, 10 Şubat, 2019 - 13:15
Hayatım boyunca davet edildiğim konferansların ve forumların sayısını bilmiyorum. Aynı şekilde her yıl tarafıma ulaşan davetlerin sayısını da bilmiyorum. Fazla ve çeşitli olmasından dolayı bu sayıyı tam olarak belirlemek mümkün değil. 

Hem halkla ilişkiler düzleminde hem de klasik anlamda düzenlenen konferanslar var. Fakat konferans ve forum düzenlemek için ayrıcalıklı bir yer bulunuyor.

Burada kendi topraklarında düzenlenen toplantıların başarılı olması için tüm enerjisini ve kaynaklarını hazır bulunduran Dubai’yi kastediyorum.

Belki de Dubai’de düzenlenen ve dünya çevresinde benzer toplantılar seviyesinde bir mihenk taşına dönüşen en önemli toplantılardan birisi de Dünya Hükümetler Zirvesi’dir.

Bu toplantı, yeni ve önemli fikirler için yoğunlaştırılmış bir kursa dönüşerek, dünya çevresindeki hükümetlerin en başarılı yönetim tecrübelerinin sergilendiği bir sahne haline geldi.

Yine bu toplantı, hükümetlerin ve halkların karşılaştığı ciddi sorunlar için yaratıcı çözümler öneren geleceğe yönelik en önemli fikirlerin sunulduğu bir laboratuara dönüştü. Yaratıcı çözümler aracılığıyla teknik unsurlar, yönetim, fon ve bilim; olumlu, müthiş ve aktif bir şekilde kullanılıyor.

Zirve, halklarına daha iyi bir yaşam sağlamak için hükümetlerin kendilerini daha etkili ve daha güçlü bir şekilde yönetmesi amacıyla dünya çevresinde zengin ve ayrıcalıklı alanlardan en önemli şahsiyetleri ve isimleri çekiyor.

Bu, binlerce sloganı ve parlak önerileri özetleyen bir amaçtır. Zira zirve, kendi toprakları üzerindeki herkese mutluluk, güvenli ve onurlu yaşam sağlayan yönetim ve hükümet şeklinin gerçekleştirildiği bir yerde düzenleniyor.

İşte Dubai hükümeti de önemli ve sıra dışı bir şekilde bunu gerçekleştirdi.

Bugünlerde Dubai, 4 günlüğüne önemli siyasetçilerin, ekonomistlerin, akademisyenlerin, bilim insanlarının ve gazetecilerin katıldığı Dünya Hükümetler Zirvesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Burada toplantı, büyük bir çalışma atölyesine, eşsiz ve yaratıcı bir zihin fırtınasına dönüşüyor.

Zirvede ortaya atılan her şey, sandık ve konfor alanı dışından gelen parlak fikirlerdir.

Bu eşsiz toplantıdan öncelikli olarak istifade eden Dubai’nin kendisidir.

Çünkü Dubai, önerilen fikirleri hızlı bir şekilde uygulayan ilk yer oluyor. Bu da onurlu yaşam yanlısı hükümet olarak Dubai’nin imajını sağlamlaştırıyor, insanların zihninde Dubai’nin değerini artırıyor ve başarı hikâyesini daha da pekiştiriyor.

Konferans ve forum düzenlemek, çok az kimsenin profesyonel olduğu bir sanattır.

Bu tarz toplantılar, insanların yaşamlarına olumlu ve aktif bir şekilde yansımayıp hükümetler ve halklar arasındaki ilişkileri iyileştirmeye katkı yapmazsa teorik gösteri için bir fırsata ve halkla ilişkiler kampanyaları için uygun bir öneriye dönüşür. Hükümet şekli ve rolleri gelecekte değişecek.

Modern teknolojinin, iletişim organlarının, paylaşım araç-gereçlerinin büyük bir şekilde geliştiği, özel ve genel sektör arasındaki ortaklığın ve ortak görevlerin arttığı bir ortamda hükümetin yapısı yeniden biçimlendirilecek. Yine çevreye uyum, işçilerin rızası ve mutluluk kriterleri gibi hükümetin performansını denetleyen yeni ölçü kriterleri ihmal edilemez.

Klasik olarak hükümetler, gelişmelere ayak uydurmak için yeniden yapılandırılıyor.

Bunu erkenden ve iyi bir şekilde fark eden hükümetler, zorluklara önceden karşı koyabilecek ve halkların başarısızlıklarının yükünü azaltacak.

diğer görüş makaleler

Editörün Seçimi

Multimedya