Sanal piyasa yolsuzluğu

Sanal piyasa yolsuzluğu

Pazar, 10 Şubat, 2019 - 12:30
Emel Musa
Tunuslu şair ve yazar
Dünya sanırım bir dönem aradığı şeyi internet aracılığıyla sörf yapmakta bularak sosyal paylaşım ağları üzerinden sanal iletişim toplumları kurdu. Bize göre internet, sanal dünyanın avantajlarından ve hizmetlerinden dolayı iletişim cennetine ve bilgi hazinesine dönüşerek yaşadığımız gerçeğin alternatifi ve tamamlayıcısı haline geldi.

Pek çok şey, insanların sanal dünyaya tozpembe bakmasını sağladı. Zira özgürlüğe, alternatiflere ve keşfetmeye rağbet eder gibi sanal dünyaya rağbet ettik.

Tabii objektif açıdan internetin avantajlarını, sosyal paylaşım ağlarının bireylerin ve grupların yaşamına getirdiği ayrıcalıkları ve internet aracılığıyla bilgiye ulaşımın kolaylığını inkâr edemeyiz. Yine internet, insanlar arasında iletişimin maliyetsiz bir şekilde gerçekleşmesini sağladı. Hatta internet,  işte ve bilgi dünyasında vazgeçilmez ve son derece faydalı bir e-hafızaya dönüştü.

Dünyada bulunduğunuz yerden sörf yapmak ve yatağınızı ya da oturduğunuz koltuğu terk etmeden yolculuklar gerçekleştirmek çağımız insanının müthiş başarılarındandır.

Fakat sanal dünya hakkında bizi yazmaya sevk eden şey sunduğu hizmetleri övmek değil, bu dünyanın tanıdığı ya da baştan beri bu dünyaya eşlik eden tehlikeli sapmalardır. Tozpembe bakış ve sanal sörf mucizesi, insanların dikkat etmesine engel oldu.

Daha açık olmak gerekirse; tehlikeli sanal tarafların internet dünyasına sızması sonucu gizliliği ve mahremiyeti ihlal eden, klasik otoriter denetleme şekillerini hatırlatan bir istihbarat ve casusluk türü ortaya çıktı.

Bugün sanal dünya çok kârlı bir piyasaya dönüştü. Sosyal paylaşım ağlarının etkisi gerçek olmasına rağmen siyaset, ekonomi ve diğer alanlarda aktif olan herkes bu büyük ve kesin etkinin alışverişin yerini alarak kârlı bir piyasaya dönüştüğünü fark etti.

Sanal getiriye ek olarak borsanın gizli müşterilerini temsil eden partilerin ve kişilerin seçim kampanyalarında kullanılan çok tehlikeli uygulamalar da icat edildi. Bu piyasanın sahipleri, sanal dünyada kendilerine yönelik olumsuz yorumların nasıl yok edileceğini araştıran müşterilerine gizliliğin ve mahremiyetin ihlal edildiği çok değerli hizmetler sunuyor. Zira bu piyasanın sahipleri, söz konusu uygulamalar aracılığıyla sanal dünyada olumlu ya da olumsuz yorum ve imaj iyileştirmesi yapanlar hakkında detaylı ve zengin bilgilere sahip raporlar hazırlıyor. Öyle ki bugün sanal dünya, seçim kampanyalarının yönünü daha fazla ödeme yapana kaydırmada, önemli seçim programına sahip olsalar bile oyuna katılmayanları diskalifiye etmede, politika ve tutum noktasında etkili bir rol oynamaya başladı.

Bu raporların sayısı yüz milyarlara ulaşıyor. Mesele sadece partilerle sınırlı değil, aynı zamanda iş insanları da ürünlerle ilgili olumsuz yorumları silmek için bu uygulamaları kullanıyor. Böylece ürünlerin eleştiriye ve karalamaya maruz kalmadan piyasaya sürülmesi garantilenmiş oluyor.

Öyleyse Facebook ve diğer uygulamalarda hesabı bulunan milyonlarca insan, sanal dünyadaki iş insanlarının hayali yatırım kaynağıdır. Öyle ki sanal dünyadaki iş insanları, istihbari uygulamalarla yolsuzluğun kapılarını sonuna kadar açacak şekilde bu piyasayı yönetiyor.

Bugün bu tür uygulamaların varlığından dolayı dürüst ve demokratik seçimlerden bahsedebilir miyiz?

Aslında bugün dürüst ve demokratik seçim söylemine güvenmek oldukça zordur. Zira hizmet ve bilgi dünyası, gerçeklerle oynamaya ve gerçekleri olumsuz yönde etkilemeye başladı. Yolsuzluk, hile ve sahtecilikle gerçek dünyada mücadele etmek, çok az kimsenin sırlarına ve anahtarlarına sahip olduğu sanal dünyada bunları takip etmekten daha kolaydır.

Bugün ihlaller, gerçeği şekillendirme ve yönünü belirme noktasında önemli bir rol oynayan sanal dünyadan gerçekleştiriliyor. En büyük sorun, sanal dünyada ve uygulama alanında en ayrıcalıklı olanların daha tehlikeli olmasıdır. Çünkü onlar sanal dünyayı ve uygulamaları alışveriş yapmak, gerçek bilgileri değiştirmek, özgürlüğe ve kişisel bilgilere saygı göstermeyecek şekilde ihlallerde bulunmak için kullanıyor.

Yine terör destekçileri ve din tüccarları da gençleri cihada çekmek, tekfir ve öldürme ağlarına katmak için sanal dünyayı benzersiz bir ustalıkla kullandı. Sanal ortamda birbirleriyle iletişeme geçerek gizliliklerini koruyan ve kurbanlarıyla düşmanlarına erişme imkânı sağlayan internet ve uygulamalar aracılığıyla kanlı planlarını uyguluyorlar.

Kısacası sanal dünyaya karşı teyakkuz sloganı atmanın vakti gelmiştir. Özellikle çeşitli faktörlerden dolayı biz Arap halkları, sosyal paylaşım ağlarını çok fazla kullanıyoruz. Yani sanal kara borsa sahiplerinin hem siyasi ajandalar hem ekonomik çıkarlar hem de terör ve tekfirci amaçlar için kullandığı sanal hesapların en büyük oranını biz temsil ediyoruz. Sanal dünya, koruma, hırs ve ideolojik bakımdan yolsuzluk yapanlar tarafından ele geçirildi.

Facebook, Twitter ve diğer hesap sahiplerine yazılarının ve tutumlarının sanal kara borsada alınıp satıldığını fark ettirecek şekilde uyarı ve bilinçlendirme rolünü oynaması gereken medya organları aracılığıyla yürütülecek ciddi bilinçlendirme kampanyalarına ihtiyacımız var.

diğer görüş makaleler

Editörün Seçimi

Multimedya