Afgan güçleri Taliban istihbarat şefini öldürdü

Afgan güçleri Taliban istihbarat şefini öldürdü

Pazar, 10 Şubat, 2019 - 10:45
Taliban unsurları, Afgan hükümetiyle varılan bir uzlaşma anlaşması sonrasında Herat vilayetinde teslim oldu (EPA)
​Kabil/Cemal İsmail
Afgan kuvvetleri ve NATO, Afgan hükümeti ile barış anlaşmasına varma şartlarını kabul ettirmek amacıyla Taliban’a karşı operasyonlarını hızlandırdı.

Afgan yetkililer tarafından yapılan açıklamada, ülkenin güney batısında bulunan Helmand vilayetinde düzenlenen saldırıda, Taliban’ın ‘gölge’ istihbarat şefi Molla Ahmed ile 2 Taliban unsurunun öldürüldüğü bildirildi.

Hama Press ajansına konuşan askeri kaynaklar, Afgan sivillere yönelik saldırıların planlanması ve yürütülmesinden sorumlu olan Taliban istihbarat şefinin, 6 Şubat'ta Helmand vilayetinin Nevzad ilçesinde yürütülen hava saldırısında yanındaki iki silahlı unsur ile birlikte öldürüldüğü bilgisini vererek, bu saldırının hareketin bölgedeki varlığını önemli ölçüde zayıflatacağına dikkat çekti.

Afgan kuvvetlerinin, Helmand’daki Sangin bölgesinde düzenlenen operasyonlarda 31 Taliban unsurunu öldürüldüğü bilgisi bilgisini veren askeri kaynaklar, ayrıca Kabil’in batısındaki Meydan Vardak vilayetinde 11 Taliban unsurunun öldürüldüğünü aktardı.

Hama Press’de yer alan bir başka habere göre, NATO kuvvetleri, Uruzgan vilayetinin Tarin Kot bölgesinde Taliban’ın planlama merkezi olarak kullandığı bir noktaya hava saldırıları düzenledi. Olayda 7 Taliban unsuru etkisiz hale getirildi.

Uluslararası Koalisyon güçleri ise, Gazne vilayetinde yer alan Taliban’a ait bir kontrol noktasına hava saldırısı düzenledi, olayda 4 Taliban unsuru öldürüldü.

Editörün Seçimi

Multimedya