​Trump ve istihbarat birimleri arasındaki ihtilaf derinleşiyor

​Trump ve istihbarat birimleri arasındaki ihtilaf derinleşiyor

Cuma, 8 Şubat, 2019 - 14:15
ABD Başkanı Donald Trump, her yıl düzenlenen 'Ulusal Dua Kahvaltısı'nda konuşuyor (Reuters)
Washington/Şarku’l Avsat
ABD’de hükümetin bu yıl ikinci kez kapatılması olasılığı üzerine doğrudan etkisi olan göçmen politikalarıyla ilgili Cumhuriyetçi ve Demokratlar arasında yaşanan anlaşmazlığının yol açtığı keskin siyasi farklılıklar aylardır devam ediyor.

Göçmen politikalarının ardından, sağlık sistemi ile ilgili çatışmalar, Kuzey Kore ile yürütülen müzakere süreci, ABD askerlerinin Suriye'den geri çekilmesi ve Rusya ile ilişkiler gibi bazı konular da ihtilaflı dosyaların başında geliyor.

ABD Başkanı Donald Trump ve günlük Twitter yorumları, kendisi, istihbarat grupları ve Rusya arasında iddia edilen ilişkileri araştırmaya devam eden diğer birimler arasındaki farklı görüşleri yansıtıyor.

“Bu talihsizlik ve ülkemizi gerçekten incitiyor”

Bu bağlamda, Trump, Beyaz Saray’dan yaptığı açıklamada, Rusya ile ilişkileri hakkında soruşturma yürüten Demokratlara yeniden sert çıkarak, “Bu daha önce asla olmadı. Başkanlığa sınırsız taciz. Bu talihsizlik ve ülkemizi gerçekten incitiyor” dedi.

Trump, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada ise “Başkanlığa taciz. Bunun tekrarlanmasına izin verilmemeli” ifadelerini kullandı.

Trump,  söz konusu soruşturmayı giderek genişleten ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Başkanı Adam Schiff’i kendisi üzerinden pirim yapmakla suçladı.

AFP'ye göre Trump, soruşturmayı defalarca eleştirerek, Muller'ı Demokratlara hizmet etmekle suçladı.

Trump’tan demokratlara uyarı

Trump, geçtiğimiz gün yaptığı geleneksel Birliğin Durumu konuşmasında, intikam ve direniş siyasetinden kaçınma ve ortak amaçlar için işbirliği ve uzlaşma çağrısında bulunsa da, ‘saçma ve taraflı soruşturmaların’ ABD ekonomisini tehdit ettiğini savunarak, Temsilciler Meclisi’ni kontrol eden Demokratları soruşturmaları genişletmemeleri konusunda uyardı.

Bu duruma rağmen İstihbarat Komisyonu Başkanı Adam Schiff, komisyonun, Trump yönetimi ve yabancı taraflar arasında yasadışı ilişkiler olduğuna ilişkin şüpheler hakkında yürütülen soruşturmayı derinleştirmeye karar verdiğini söyledi.

Schiff: Komisyon kapsamlı rapor sunmalı

Schiff, "Komisyon, Amerikan halkına gerçekte neler olduğu ve ABD'nin gelecekte bu tip müdahalelerden korunması için ne yapılması gerektiği ile ilgili kapsamlı bir rapor sunmalı” şeklinde konuştu.

Trump ve istihbarat servisleri arasındaki fikir ayrılıklarına başka bir örnek olarak, Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) eski görevlileri, Washington’da bulunan düşünce kuruluşu Center for the National Interest’te Çarşamba günü gerçekleştirdikleri bir konuşmada, bu hassas ilişkinin, ülkenin bir krize girmesi riski ile onarılamaz bir şekilde çöktüğünü ve iki taraf arasındaki bölünmenin büyük bir risk haline geldiğini ifade etti.

Trump’tan istihbarat görevlilerine suçlama

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz hafta paylaştığı tweetlerinde, istihbarat birimlerinin İran'ın nükleer silah geliştirmediğine dair raporlarına karşı çıkmış ve istihbarat görevlilerini 'saf ve pasif' olmakla suçlamıştı.

Trump, ayrıca istihbarat çalışanlarının, İran ve Kuzey Kore ile en iyi şekilde başa çıkabilmek için 'çalışmaya geri dönmelerinin' iyi olacağını da söylemişti.

“Trump, istihbarat servislerini dinlemiyor”

CIA Rusya Analiz Bölümü eski Direktörü George Beebe, Center for the National Interest’te yaptığı konuşmada, “Bu açık savaş, siyasetle ilgili kararları etkileyebilir. İstihbarat hizmetleri, başkana yaklaşmakta olan bir kriz hakkında bir uyarı vermek istediğinde, onun kafasında dolaşan ilk fikir, ‘bana bir sorun yaratmak için bir oyun çeviriyorlar’ oluyor. İstihbarat servisleri bir uyarıda bulunduğunda dinlenmiyor ve görmezden geliniyor. Ortaya çıkan durum hiçbir uyarı yapılmamasından pek de farklı değil" şeklinde konuştu.

İstihbarat yetkilileri, 29 Ocak'ta Kongre'ye sundukları yıllık Küresel Tehdit Değerlendirmesi raporlarında, Trump'ın DEAŞ’ın yenilgisine ilişkin ifadeleri, Kuzey Kore’nin nükleer silahlarını bırakacağına dair duyduğu güven ve Tahran’ın nükleer anlaşmayı ihlal etmesinden duyduğu endişeleriyle çelişen görüşler yer alıyordu.

Trump’tan ABD Ulusal İstihbarat ve CIA direktörlerine sert çıkış

Trump ise bunun ardından, ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats ve CIA Direktörü Gina Haspel’e hatalı olduklarını söyleyerek sert çıktı.

ABD Başkanı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İstihbaratçılar, İran'ın yarattığı tehlike söz konusu olduğunda son derece pasif ve toy görünüyor. Yanılıyorlar. Göreve geldiğimde, İran bütün Ortadoğu’nun her yerinde sorun çıkarıyordu. Berbat nükleer anlaşmayı sona erdirdiğimizden beri daha farklılar ancak yine de tehlike ve çatışma potansiyeli taşıyorlar" ifadelerini kullandı.

Trump ile istihbarat servisleri arasındaki tartışma, Rusya'nın 2016 başkanlık seçimlerinde Donald Trump lehine müdahale ettiğini savunan raporun kamuoyuna sunulmasının ardından başlamıştı.

Başkan Trump, raporu, ‘siyasallaştırılmış ve yanıltıcı haberler’ olarak nitelendirmişti.

CIA eski Analiz Direktör Yardımcısı olan Mark Lowenthal, “Birçok başkan zaman içinde dostluğumuzu kaybetti. Ama Trump ile olan ilişki hepsinden farklı. Yabancı bir lideri destekleyen bir liderimiz hiç olmamıştı. Ona inanıyor ama ABD istihbaratına inanmıyor” diyerek Trump’ın yaklaşımını eleştirdi.

Lowenthal, ayrıca  Trump’ın istihbarat raporlarına duyduğu güven eksikliğinin, bu birimlerde çalışanları büyük ölçüde zayıflattığını ve çalışmalarını etkilediğini savundu.

CIA’nın 28 yıllık çalışanından Trump’a: İstihbarat bilgisine ihtiyacı var

CIA'da 28 yıl geçirdikten sonra, Georgetown Üniversitesi'nde Profesör olan George Pillar ise, Amerikan politikalarının belirlenmesinin bir başkanın hakkı olduğunu ancak Trump'ın politikaları için de istihbarat bilgisine ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Pillar, “En büyük endişe, genel olarak Trump'ın yazılı veya sözlü olsun, yeni bilgileri kabul etmedeki direnciyle ilgili gibi görünüyor. Endişe içeren diğer bir konu ise istihbarat bilgilerini göz ardı ederek ve şüphe ile bakması. Bu, ne olursa olsun, yaşanması muhtemel herhangi bir uluslararası krizde etkili ve güvenli bir yanıt vermesini engeller” şeklinde yorumda bulundu.

Editörün Seçimi

Multimedya