Avustralya Parlamentosu’na siber saldırı

Avustralya Parlamentosu’na siber saldırı

Cuma, 8 Şubat, 2019 - 12:45
Yetkililer, veri ihlali olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığını belirtti
​Sidney/Şarku’l Avsat
Avustralya’da parlamentonu bilgisayar ağına siber saldırıda bulunuldu.

Avusturalya Parlamentosu tarafından bugün yapılan açıklamada, bilgisayar ağlarının saldırıya uğradığı belirtilerek, verilerinin çalınıp çalınmadığına dair henüz bir kanıt olmadığı ifade edildi. Olayla ilgili soruşturma başladığı ifade edildi.

Güvenlik ihlalinin ardından, ağı ve kullanıcıların bilgilerini korumak için önlemlerin alındığı kaydedilen açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Saldırının, parlamento faaliyetlerini, seçim ya da politik süreçleri engelleme amacıyla yapıldığına dair bir delilimiz yok. Öncelikli olarak önem verdiğimiz nokta ağların güvenliği, verilerin korunması ve kullanıcılar oldu.”

Önlem olarak kurumun tüm bilgisayarlarının giriş şifrelerinin değiştirildiği belirtildi.

Avustralya Başbakanı’ndan açıklama

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, konu hakkında bilgilendirildiğini ifade ederek, “Hükümet departmanlarının veya kurumlarını hedef alındığına dair herhangi bir kanıt yoktur” dedi.

Ülkenin siber güvenlik istihbarat kurumu Avustralya Haberleşme Direktörlüğü (ASD)  tarafından yapılan açıklamada, bu saldırıya karşı parlamento yetkilileriyle koordineli çalışıldığı bildirildi.

ABC ulusal radyosu, istihbarat teşkilatının, saldırının arkasında Çin veya başka bir hükümetin olup olmadığı ihtimalini değerlendirdiği belirtildi.

ASD sözcüsü, kurumlarının ve ASD’nin bu ihlalin boyutunu tam olarak belirlemek için parlamento ile çalışmaya devam edeceğini açıklayarak, “İhlali azaltmak ve herhangi bir zararı önlemek için gerekli adımlar atıldı” ifadelerini kullandı.

İlgili HaberlerEditörün Seçimi

Multimedya