Fizan’a giden yol

Fizan’a giden yol

Cuma, 8 Şubat, 2019 - 09:45
Cibril Ubeydi
Libyalı araştırmacı yazar
Büyüklüğü ile Sahra Çölü’nü içine alan, aynı zamanda hem yerel çeteler ve ücretli askerlerden oluşan hem de sınır ötesinden gelen, siyasal İslam’ın terörist hedeflerini yürütmek için zaman zaman başvurduğu savaşçıları ve açgözlüleri barındıran Fizan…

Son milis hareketliliği, Katar paralarının yerel çete liderlerine yoğun bir şekilde aktarılması ile gerçekleşmiş olabilir.

Arap düzleminde teröre dair meselelerde aranan İsmail Sallabi ve isyancı subay Mustafa Şerkesi komutasındaki Bingazi Savunma Bölükleri, söz konusu çeteler arasında yer alıyor.

Bu çetelerin bazısının komşu ülkelerde kabile ve etnik uzantıları bulunuyor.

Katar rejimi bunları Fizan’daki demografik yapıyı ve mozaiği kurcalamak için kullanıyor.

Tıpkı kalıntıları Libya ordusu tarafından Fizan çöllerinde kovalanan Çadlı militanları kullandığı gibi.

Libya çölünün sıcağı yakıcıdır ve ülkenin doğusu, batısı ve güneyinden esen insanları, vatanın etnik ve kabile devletçikler şeklinde parçalanmasına geçit vermeyecektir.

Kimsenin vatanın bir parçasını işgal edip de ondan kendisi için ‘güya’ bir devlet yapmaya hakkı yoktur. Evet, bazıları bunun için çabalıyor ancak vatanımız bütünlük içinde kalacak ve devrime sebep olan zulmü, despotluğu ve ötekileştirmeyi reddedecektir. Tabi bunu da Araplar, Berberiler, Tebu veya Tuareg kabilesinden herhangi birine ‘öte git’ demeden, herkesi vatandaşlık hakkından faydalandırarak adalet ve eşitlik ilkesini uygulayan bir yönetimin kanatları altında yapacak. Kimileri, bağnazlık hummasına tutulmuş bazı deli ve aklı yitmişlerin arzularını ve iddialarını gerçekleştirmek için çabalıyor ya hani, işte bu sistemde böyle etnik oluşumlara yer yok; dışarıda herhangi bir zorbalığa izin yok.

Vatanın güney kesimi işgalci ile yetkili arasında kaldı. Her ne kadar Uzlaşı Hükümeti güneyde olup bitenlere karşı ihmal gösterse de Libya ordusunun burayı yabancılara, hırsızlara ve paralı askerlere bırakması mümkün değil.

Uzlaşı Meclisi ve Hükümeti, sanki güney peş peşe gelen hükümetlerin kaçındığı ağır bir yükmüş gibi, onunla ilgilenmiyor.

Durup düşünmek ve anlamak daha doğru iken ne yapıldı:

Çoğu kez durakladıkları ve geceledikleri Doha otellerinde sindirim sorunu yaşayan ve kara paralarla cepleri şişirilen ‘generallere’ savaşın ortasında yakacak odun niyetine rütbe ve nişan bahşedildi. Maksat, Libya’nın güneyindeki toplumsal dokuya halel getirmek.

Fizan’a giden yol Libya ordusu tarafından tutuldu ve bir avuç general bozuntusu, onu durduramayacak.

Hele de biz, Libyalı komşu bazı hükümetlerin susması ve göz yumması ile birlikte Çadlı ve Nijerli çete ve milislere sahip olan yabancı bir işgal ve savaş karşısında iken. Aralarındaki balayının sona ermesinden sonra şu an İdris Debi hükümeti ile savaş halinde olan Çad muhalefeti ağırlığı oluşturmakla birlikte Libya’nın güneyine saldıran milisler çeşitlendi ve bu birtakım soruları meydana getirdi. Ancak bu soruların ne Uzlaşı Hükümeti ne de Suheyrat Başkanlık Konseyi varlığında bir cevabı yok.

Libya’nın güneyi şu an Libya ordusunun uhdesinde. Ordu, orayı kurtarmak için yol yürümüş ve büyük mesafeler kat etmiştir. Bu ilerleyiş esnasında Fizan’ın merkezi Sebha ile civarını ele geçirdi ve Fizan’daki en büyük petrol sahası olan Şerare petrol sahasını geri aldı. Libya ordusu aynı zamanda yabancı çete ve milisler tarafından işgal edilip yurt tutulan devasa toprak parçalarını da geri almayı başardı.

Güneydeki karmaşa, Fransa’nın başı çektiği Avrupa ülkelerinin gündeminden ve Fransız güçlerinin Çad Hükümeti’nin talebi üzerine geldiği Çad topraklarında Çadlı paralı hücrelere yönelik darbelerinden bağımsız değil. 

Kimilerinin Libya ordusunun zaferlerini istismar etmesi ve Fransızlar ile diğerleri tarafından hatta girme girişimleri aslında Libya ordusunun güneydeki operasyonlarının bir parçası değildir. Ve herhangi bir istismar çabası, Libya ile sınır koruma anlaşmasını gerekçe gösteren Fransa’ya bir fayda getirmeyecektir.

Hem de Libya ordusu güneyi kurtarmak için büyük bir operasyon gerçekleştirmeden önce Libya sınırlarını sızıntılara terk etmişken. Ordunun operasyonları, meyvesini vermiş ve bölge ülkelerinde güney Libya’nın istikrarının ne kadar önemli olduğu konusunda bir temkin duygusu uyandırmıştı.

Libya ordusu ile eşgüdümlü herhangi bir bölgesel işbirliği, güneyin istikrarı için verimli olabilir.

Tabi, Libya tablosunu ifsat ettiğine inandığım petrol ve gaz şirketlerinin çıkarlarından uzak bir eşgüdümlülük ve uzlaşma sağlanırsa…

DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya