​Ticaret savaşı ve cumhurbaşkanlığı seçimleri, 2019’da Endonezya’nın ekonomik büyümesini sınırladı

​Ticaret savaşı ve cumhurbaşkanlığı seçimleri, 2019’da Endonezya’nın ekonomik büyümesini sınırladı

Perşembe, 7 Şubat, 2019 - 14:15
Endonezya geçen yıl rekor bir büyüme kaydetti. Ancak, 2019’da aynı hıza ulaşma kabiliyeti hakkında şüpheler bulunuyor (Reuters)
Cakarta/ Şarku'l Avsat
Endonezya ekonomisi geçtiğimiz yıl beklenenin üzerinden bir büyüme kaydetse de uzmanlar, bu yıl ABD-Çin ticaret savaşının yankıları, ekonomik genişlemenin karşısına çıkması beklenen zorluklar ve yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yatırım üzerindeki etkisi konusunda uyarıda bulunuyor.

Endonezya ekonomisi, 2018'in dördüncü çeyreğinde, tüketim, yatırım ve devlet harcamalarının yönlendirdiği bir önceki yıla kıyasla yüzde 5,18 oranında büyüme kaydetti. Yıllık büyüme, 2015 yılında yüzde 4,88'e düştükten sonra üç yıl art arda büyümede bir artış gözlendiğine işaret ederek yüzde 5,17’ye ulaştı.

Endonezya Rupisi, 2018’de son çeyrek büyüme sonuçlarının açıklanmasından ve borsadaki hisse senedi fiyatlarının yükselmesinden sonra değeri arttı.

Geçtiğimiz yıl kaydedilen büyüme oranı 2013’ten bu yana en yüksek seviyeyi görse de hükümetin beklediği yüzde 5,4’lük büyüme hedefine ulaşamadı. Cumhurbaşkanı Joko Widodo, 2014 yılındaki seçim kampanyası sırasında taahhüt ettiği yüzde 7 oranını kaydetme hedefinin altında kaldı.

Endonezya seçimlerine doğru

Endonezya halkının önümüzdeki 17 Nisan’da yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Widodo, görevine ikinci dönem de devam etmek için çalışırken, seçim yarışında eski General Prabowo Subianto ile rekabet edecek. Subianto, cumhurbaşkanını ekonomiyi kötü yönetmekle suçluyor.

Widodo, yeni bir altyapı kurması, enflasyon oranlarını kontrol altında tutması ve ABD'deki para politikalarının sıkılaştırılmasından kaynaklanan sermaye çıkış dalgasına rağmen ekonomik istikrarı sağlaması nedeniyle görev süresi boyunca büyük beğeni topladı.

Endonezya halkı ayrıca Widodo’nun satın alma gücünü korumak ve yurt içi talebi arttırmak için 2018’deki yakıt ve elektrik fiyatlarının dondurması nedeniyle halkın sevgisini kazandığını belirtiyor.

Reuters’in haberine göre Cakarta’daki Permata Bank’ta bir ekonomist olan Josua Pardede, bu yıl Widodo’nun net ihracatın son 3 çeyrekte düşüş göstermesinden sonra büyümeyi teşvik etme konusundaki işinin, daha zor olmasının beklendiğini söyledi. Uzman, ABD’nin Çin’deki ticaret ihtilafında net ihracat artışının itici güç olduğunu belirtti. Ayrıca yurt içi finansal sistemde likidite eksikliği de 2018’deki altı aylık faiz artışının ardından hükümetin bono satışı yoluyla finansman payı edinimi, ekonomik büyümeyi sınırlandırıyor.

Net ihracat yüzde 1 oranında geriledi

Ekonomist, büyümenin frenlenmesinin, altyapıyı teşvik ederek üretkenliği ve tüketimi artıracak beklenen harcamaları azaltabileceğini söyledi. Tüketim ve yatırım, geçen yılki büyümenin ana belirleyicileriyken, Venezuela’da devlet harcamaları arttı ancak net ihracat yüzde 1 oranında geriledi.

Endonezya'daki My Bank'ta ekonomist olan Myrdal Gunarto, bu yıl yatırımcıların seçim yarışı sona erene kadar bekleyip ülkedeki durumu gözlemleyebileceklerini belirtti. Uzman, hükümetin zayıf ihracatın etkisini dengelemek için tüketim yoluyla büyümeye destek vermeye odaklanması gerektiğini ifade etti.

Endonezya Merkez Bankası Müdürü Perry Warjiyo, faiz oranlarının zirveye yakın olduğunu, ekonomik büyümeye zarar veren getirileri artırmak için daha az fırsata sahip olmasının muhtemel olduğunu ifade etti.

Asya Merkez Bankası baş ekonomisti David Sumual, Rupi ve düşük enflasyonun toparlanmasına rağmen, ülkedeki cari açığın Endonezya’da büyük bir fırsat oluşturmadığını söyledi. Ülke, cari işlemler dengesindeki açığın genişlemesinden ve Endonezya rupisinin zayıflığından mustarip. Rupi, Eylül ayında 20 yıldan fazla bir süredir en düşük seviyeye geriledi. Sumual, “Bence Endonezya Merkez Bankası para politikasını bu yılın ilk yarısında belirsizliklerden dolayı koruyacak, ancak yılın ikinci yarısında işler değişebilir” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya