‘Birliğin Durumu’ konuşmasında kadınlar neden beyaz kıyafet giydi?

‘Birliğin Durumu’ konuşmasında kadınlar neden beyaz kıyafet giydi?

Çarşamba, 6 Şubat, 2019 - 14:15
Washington/ Şarku'l Avsat
ABD Başkanı Donald Trump’ın Kongre’de gerçekleştirdiği ‘Birliğin Durumu’ konuşması sırasında Demokrat Parti’nin kadın milletvekillerinin beyaz renk kıyafet giymesi dikkat çekti.

Bunun kasıtlı bir hareket olduğu ifade edilirken, Demokrat Parti’nin ABD’deki kadın hakları konusunda dayanışma için Meclis’te beyaz giyinme çağırısında bulunduğu bildirildi.

Demokrat milletvekili Lois Frankel, CNN’e yaptığı açıklamada, bu hareketin, kadın hakları konusundan bir mesaj olduğunu söyledi.

Bu, söz konusu grubun ilk kez izlediği bir yol değil. 2017 yılında da Temsilciler Meclisi Kadınlar Demokratik Çalışma Grubu, kadınların, ABD Başkanı’nın konuşması sırasında Kongre’de beyaz giymelerini istemişti. Bu, kadın sorunlarına verilen desteği göstermenin bir yolu olarak değerlendiriliyor. 2018 yılında da aynı grup Kongre üyelerinden ‘Me Too’ ve ‘Times Up’ hareketlerine destek ve dayanışma için siyah giyinmelerini talep etmişti.

Kongre’de beyaz giyen kadınların sayısının yaklaşık 116 olduğu ifade edildi.

Son yıllarda Hillary Clinton gibi diğer tanınmış kadınlar da giydikleri kıyafetlerle toplumsal mesaj vermeyi amaçlıyor. Clinton, ABD Başkanlığı’na ilk kez aday olduğu sırada 2016 yılındaki Ulusal Demokrat Kongresi’ne beyaz renk bir kıyafetle katılmıştı.

Demokrat Parti’nin ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Alexandria Ocasio-Cortez de geçtiğimiz ay Kongre karşısında yemin ettiği sırada beyaz renk bir kıyafet giymeyi tercih etmişti. Cortez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ben önce gelen ve yoluma açan ve henüz gelmemiş olan tüm kadınları onurlandırmak için beyaz giyindim” ifadelerin kullanmıştı.

Birliğin Durumu konuşması, anayasal bir görev ve eski bir Amerikan başkanlık geleneği. ABD Başkanı, Kongre önünde ülkenin iç ve dış durumunu değerlendirdiği bir konuşma yapması ve gelecek yıl için bir yasama vizyonu önermesi gerekiyor.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, çalışan kadın sayısında rekor bir sayıya ulaştıklarını belirtti.

Bu sözler, muhalefetteki Demokrat kadın milletvekillerinin beğenisini kazandı. Nadir görülen bir durum yaşanarak, Trump’a destek verip alkışladılar.

Editörün Seçimi

Multimedya