​Fas'ta DEAŞ’a bağlı 13 kişilik bir hücre çökertildi

​Fas'ta DEAŞ’a bağlı 13 kişilik bir hücre çökertildi

Çarşamba, 23 Ocak, 2019 - 15:00
Fas güvenlik güçleri (AFP-Arşiv)
Rabat/Şarku’l Avsat
Fas İçişleri Bakanlığı, terör eylemleri planlayan ve DEAŞ’a bağlı olduklarından şüphelenilen 13 kişilik bir hücrenin çökertildiğini açıkladı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre Fas Adli Araştırma Merkezi Ofisi, yaşları 22 ila 44 arasında değişen 13 kişilik bir terör hücresi çökertildi. Söz konusu şahıslar arasında yer alan 2 kişinin ise terörle mücadele yasası kapsamında bir süre cezaevinde yattığı bilgisi de verildi.

Gözaltına alınan 13 kişinin, El Kelaa des Sraghna, Sale, Kazablanka ve Muhammediye şehirlerinde aktif olduğu bilgisi verilirken, hücreye yapılan baskında dijital dökümanlar, kesici aletler ve radikal düşünceyi övücü yayınların yanı sıra şahısların, DEAŞ örgütüne bağlı olduklarını gösteren dökümanların ele geçirildiği aktarıldı.

Elde edilen ilk veriler, 13 şüphelinin, kişi ve kamu düzeninin güvenliğine zarar vermeyi amaçlayan terör eylemleri gerçekleştirme girişimlerine paralel olarak, terör örgütünün propagandasını da yaptıklarını ortaya koydu.

2003 yılında Kazablanka'da meydana gelen saldırıda 33 kişi, 2011’de Marakeş’de düzenlenen saldırıda ise 17 kişi hayatını kaybetmişti. Bunun ardından ülkede teröre karşı yasalar sıkılaştırıldı ve terör davalarında onlarca kişiye hapis cezası verildi.

Fas yargısı, Aralık ayında, iki İskandinav turist olan 28 yaşındaki Norveç vatandaşı Maren Ueland ile 24 yaşındaki Danimarkalı Louisa Vesterager Jespersen’ın öldürülmesi ile bağlantılı gözaltına alınan 22 kişi hakkındaki soruşturmayı sürdürüyor.

Adli Araştırmalar Merkez Ofisi'nin Genel Müdürü Abdulhak el-Hiyam’a göre, cinayetin dört ana failinin, Suriye veya Irak'taki DEAŞ kadrolarıyla hiçbir temasları olmadan DEAŞ’a bağlı hücreye ait olduğundan şüpheleniliyor.

Editörün Seçimi

Multimedya