Husiler, İsveç'te varılan anlaşmanın uygulanmasına engel oluyor

Husiler, İsveç'te varılan anlaşmanın uygulanmasına engel oluyor

Çarşamba, 23 Ocak, 2019 - 14:45
Taiz'de bombalanan bir aracın önündeki Yemenliler (Reuters)
Aden/Ali Rebi
Yemen'deki sürece ilişkin Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan kaynaklar, Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in İsveç'te varılan anlaşmanın uygulanmasına yönelik çabalarının Husilerin engellemesi ile karşı karşıya kaldığını aktardı.

Husi medyası, BM Elçisi Griffiths’in iki gün önce Sana’da bulunmasına rağmen dün akşam saatlerine kadar liderler ile arasında gerçekleşen resmi görüşmelere ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Gözlemcilere göre özellikle Griffiths'in Yardımcısı Muin Şureym ile bir araya gelen Husi grup, İsveç anlaşmasındaki ekonomiye ilişkin kararların uygulanması ile grubun kontrolü altında bulunan bölgelerdeki devlet çalışanlarının maaşlarının ödenmesi arasında zorunlu bir bağ kurarak uluslararası çabaları sıfır noktasına getirmeye çalışıyor.

Sana’daki kaynaklardan edinilen bilgilere göre Griffiths, bir araya geldiği Husi liderlerini General Patrick Cammaert’in İsveç anlaşmasının uygulanması konusundaki planını kabul etmeleri için iknaya çalışıyor.

Griffiths’in Husi liderleri ile gerçekleştirdiği görüşmelerin çıktılarını iletmek üzere önümüzdeki çarşamba günü Cumhurbaşkanı Hadi ve meşru hükümet yetkilileriyle görüşmek üzere Riyad'a gitmesi bekleniyor.  

Sana’daki kaynaklar, Yeniden Düzenleme Koordinasyon Komitesi (RRC) Başkanı Hollandalı General Patrick Cammaert’in Husiler tarafından tehdit edilmesinin ardından Komite toplantılarının Yemen dışına taşınma olasılığına dikkat çekti. Söz konusu haberler üzerine grup liderlerinin Griffiths’e Cammaert’in performansına ilişkin açık itirazlarını ilettiklerini ve Komite'yi taraf tutmakla suçladıklarını aktardı.

Resmi Husi kaynaklarına göre Husi Hareketi Siyasi Büro Genel Sekreteri Fadl Ebu Talib, Griffiths'in Yardımcısı Muin Şureym’e anlaşmanın uygulanmasının önündeki zorluklardan birinin General Cammaert’in anlaşmayı bozmaya çalışarak taraf turması ve İsveç istişarelerini farklı bağlamlara sürükleyerek anlaşmanın uygulanmasını olumsuz yönde etkilemesi olduğunu söyledi. Ebu Talib, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur el-Hadi ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Muhsin el-Ahmer’in gelecekteki siyasi süreçte bulunmalarını reddettiklerini belirterek bunun düşman ülkelerin işgaldeki ve servetine hakim olmadaki hedeflerini gerçekleştirmek için ürettikleri bir bahaneden başka bir şey olmadığını öne sürdü.

Husi grubu ile yapılan İsveç anlaşması, Hudeyde’nin ve limanlarının yönetiminin yerel otoriteye teslim edilmesini ve 2014 yılındaki güvenlik otoritelerinin tekrar görevlerinin başına gelmesini öngörüyor. Fakat anlaşma uyarınca şehrin ve limanların kendilerine tabi yerel makamlara teslim edilmesi gerektiğini iddia eden Husi milisleri ise unsurlarına sahil güvenlik üniformaları giydirerek uluslararası toplumu aldatma girişimleri de dahil olmak üzere Hollandalı General'in çabalarına engel olmayı sürdürüyor.

Yemen hükümeti, 13 Aralık'ta İsveç'te Husi grubu ile bir anlaşmaya vardı. Aralık ayı ortasında imzalanan Hudeyde anlaşması, Husi milislerinin ateşkesin başladığı tarihten sonraki 21 gün içerisinde şehirden ve limandan çekilmesini ve yerel kurumların işleyişi önündeki engelleri kaldırmasını öngörüyordu. Husi grubunun anlaşmanın uygulanmasını engellemekte ısrar etmesi ve RRC Başkanı Cammaert’in görevini zorlaştırması üzerine ilk aşama herhangi bir ilerleme kaydedilmeksizin sona erdi. Husiler, Hudeyde’nin çeşitli bölgelerindeki askeri yeteneklerini güçlendirmeyi sürdürdü. Bu durum, BM Yemen Elçisi Griffiths’in Komite'nin çalışmaları için belirlenen sürenin uzatılmasını talep etmesine neden oldu.

Husi liderleri daha önce yaptıkları açıklamalarda kendi unsurlarına sahil güvenlik üniformaları giydirerek uluslararası toplumu aldatma girişiminde bulundukları ve Hudeyde’den ve limandan çekilme sürecinin bir oyun olduğu ithamlarını reddetmiş ve RRC Başkanı General Cammaert’in sınır dışı edilmesi çağrısında bulunmuştu.

Yemen ortak hükümet güçleri tarafından yapılan açıklamada ateşkes anlaşmasının 18 Aralık Salı günü yürürlüğe girmesinden bu yana Husilerin, Hudeyde şehrinde ve şehrin güney kırsalında ihlalleri sürdürdükleri kaydedildi. Şehrin sakinleri ise milislerin savunmayı güçlendirdiklerini, hendek kazmaya ve tüneller açmaya devam ettiklerini belirtti. Yemenli askeri gözlemcilere göre hendekler ve tüneller kazan, saflarını yeniden düzenleyen ve savunmalarını güçlendiren Husiler, ateşkes anlaşmasından faydalanarak tekrar savaşa girebilmek için toparlanmaya çalışıyor.

Hükümet kuvvetleri tarafından yayınlanan son raporda Husi milislerinin ateşkesin başlamasından bu yana yaklaşık 688 ihlal gerçekleştirdiği ve bunun sonucunda 410 vatandaşın öldüğü veya yaralandığı kaydedildi. Hudeyde eksenindeki Gelişmiş Operasyon Merkezi’ne bağlı koordinasyon odası tarafından yayınlanan rapora göre İran yanlısı Husi milisleri tarafından gerçekleştirilen ihlallerin neticesinde 48 kişi öldü, 362 kişi de yaralandı. Raporda Husi milislerinin çeşitli silahlar kullanarak vatandaşların evlerini, halka açık yerleri ve hükümet mevzilerini hedef almaya devam ettikleri aktarıldı. Milislerin ayrıca mayın yerleştirerek ve çukurlar kazarak savunma hatlarını güçlendirdikleri bilgisinin verildiği raporda BM Yemen Elçisi Griffiths’e ateşkes ihlallerinin durdurulmasına yönelik gerekli adımların atılması ve anlaşmaya uymaları için milislere ciddi bir baskı uygulanması çağrısı yapıldı.

Editörün Seçimi

Multimedya