​Moody's Lübnan'ın kredi notunu düşürdü

​Moody's Lübnan'ın kredi notunu düşürdü

Çarşamba, 23 Ocak, 2019 - 14:45
Beyrut’ta bir ATM (AP)
Beyrut/Ali Ziyneddin
Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in son raporuna göre, Lübnan'ın döviz cinsi borç notu B'den ilk C'ye düşürüldü.

Üst düzey bir banka görevlisinin Şarku'l Avsat’a yaptığı açıklamaya göre finansal piyasalarda, özellikle Beyrut Borsası ve uluslararası tahvil piyasasında hızlı ve daha acı verici tepkiler olduğunu söyledi. Devlet notunun, Lübnanlı bankaların ve finansal kuruluşların notlarının en yüksek tavanını temsil ettiğini ifade etti. Bu kurumların derecelendirmelerindeki birbirini takip eden düşüşlerin, her türlü menkul kıymet sahibi yabancı yatırımcıların kararlarında etkili olacağına dikkat çekti.

Lübnan Maliye Bakanı Ali Hasan Halil, söz konusu raporun anlık etkilerini kontrol altına almaya çalışarak, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Moody's raporu, mali reform sürecini başlatmak, açığı azaltmak, Paris CEDAR Konferansından planlanan projeleri başlatmak için bir hükümetin kurulmasını hızlandırmanın öneminin altını çiziyor” ifadelerini kullandı. Daha fazla fırsatı kaybetmemek için kamu bütçesinde bu eğilimler arasında hızlı bir başarı kaydedildiğini değerlendirdi.

Öte yanda Bakan, rapora rağmen, maddi ve parasal durumun istikrarını koruduğunu söyledi. Hazinenin tüm borçları ödemeye güç yetirebileceğini ifade etti.

Editörün Seçimi

Multimedya