​Lübnan: Canbolat Dürzi krizinden endişeli

​Lübnan: Canbolat Dürzi krizinden endişeli

Çarşamba, 23 Ocak, 2019 - 14:45
Beyrut/Vechi el-Ureydi
Lübnan’da Dürzi Konseyi’nde seçilen Şeyh el-Akl Naim Hasan’ın ve Suriye müttefikleri tarafından tayin edilen Şeyh el-Akl Nasıruddin el-Garib’in ekonomi zirvesi için yaptığı çağrı konusunda ortaya çıkan tartışmalar sürüyor.

Bu tartışmalar, İlerlemeci Sosyalist Partisi Genel Başkanı Velid Canbolat’ın yanı sıra Lübnan Demokratik Partisi Genel Başkanı Emir Talal Arslan'a karşı cephe oluşturan eski bakan Viam Vehhab’ın da bulunduğu Dürziler arasındaki siyasi bölünmeyle birlikte daha da arttı. Sosyalist Parti Genel Başkanı Dürzi lider Velid Canbolat, bu güçlü ittifakın zedelenmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

2 Şeyh’in davet hakkında Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, herhangi bir dini figürün davetinin değerlerin ihlali anlamına gelmediğini belirtmesinin ardından, Canbolat destekçilerine ve çalışma arkadaşlarına tartışmalara girmeleri için çağrıda bulundu. Tartışmaları, geçmişin hesabını görme çabası olarak tanımlayan Canbolat, bu güçlü ittifakın zedelenmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Şeyh el-Akl Naim Hasan, seçilmeyen ve Suriyeli müttefikler tarafından göreve getirilen Şeyh el- Akl Nasıruddin el-Garib’in davetinin ulusal değerleri ve kavramları ihlal ettiği görüşündeydi.

Garib’in resmi statüsü ve herhangi bir işlemi imzalamaya hakkı yoktur.

Lübnan’da Dürzileri temsil eden 2 şeyh bulunuyor. Bunlardan biri, Lübnan’da İlerici Sosyalist Partisi’ne yakın, Dürzi Konseyi’nde seçilen Şeyh Naim Hasan, diğeri ise Bakan Talal Arslan ve eski Bakan Naim Vehab’a yakın olan, seneler önce Suriye müttefikleri tarafından tayin edilen Şeyh Nasıruddin el-Garib’tir. El-Garib’in seçilmeden bu konuma getirilmesi sosyalistlerin öfkesine neden olmuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya