Libya: Trablus milisleri arasında yeni ateşkes

Libya: Trablus milisleri arasında yeni ateşkes

Çarşamba, 23 Ocak, 2019 - 14:15
Silahlı çatışmaların sona ermesinin ardından 22 Ocak’ta Trablus’a sakinlik hakimdi (AFP)
Kahire / Cemal Cevher - Halid Mahmud
Trablus’u Korum Gücü ve Yedinci Piyade Tugayı temsilcileri, arabuluculuk faaliyetlerinin ardından Şeyh Muhammed Bergusi liderliğinde başkent Trablus’taki bir otelde ateşkes hususunda anlaşmaya vardı.

Bergusi yaptığı açıklamada, “Tüm tarafların rızasıyla Trablus’un güney bölgelerinde nihai bir ateşkes sağladık. Tüm güçler, idari sınır noktalarından 15 km geri çekilecek, ağır ve orta ölçekli silahlarını kışlalara iade edecek” ifadelerini kullandı.

Libya kabilelerinin alimleri ve şeyhlerinden oluşan ve Varfalla Kabilesi sosyal konsey başkanı Şeyh Muhammed Bergusi, “Yolların açılması, toprak bariyerlerin kaldırılması, esir takası ve anlaşma maddelerinin uygulanması konularında da uzlaşı sağlandı” dedi. Anlaşmanın ayrıca, güvenlik yetkililerinin yol güvenliğini sağlamak üzere çatışma bölgelerine ilişkin yetkilerinin yanı sıra çatışmalarda ölenlerin naaşlarının teslimini de içerdiği ifade edildi.

Öte yandan Libya Ulusal Ordu güçleri, ülkenin doğusundaki Derne şehrinde yürüttükleri operasyon sırasında tehlikeli olarak nitelendirilen 2 teröristi öldürdüklerini açıkladı.

General Halife Hafter liderliğindeki ordu sözcüsü Albay Turki el-Maliki, geçtiğimiz pazartesi günü yaptığı açıklamada, askeri birimlerin geçtiğimiz gece geç saatlerde yürütülen bir operasyon sırasında Ömer Cuma el-Şalali ve Muhammed el-Taşani adlı 2 teröristin öldürüldüğünü belirtti. El-Maliki, el-Şalali ve el-Taşani’nin Libya ordusunun başta el-Mağar ve Eski Şehir mahalleleri olmak üzere son terör cephelerini temizleme operasyonu yürüttüğü Derne şehrinde, Eski Şehir mahallesinde gizlenen tehlikeli terör unsuları olduğunu duyurdu.

Öte yandan Birleşmiş Milletler’in (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Salame, 22 Ocak’ta BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) verdiği bir brifingin ardından Libya halkına, ülkenin doğusunda patlak veren öfke halinin kontrol altına alınacağını içeren bir mesaj gönderdi. Salame, terörizmle mücadelenin kırmızı çizgileri olduğunu ve bu mücadeleye destek verdiklerini belirtirken, Libyalılara da bu mücadelelere katılma çağrısında bulundu.

Gassan Salame, BMGK’daki konuşmasının ardından Libya’nın doğusundan geniş çaplı eleştirilere maruz kaldı. BM Temsilcisi, Ulusal Ordu yandaşlarını Hafter önderliğindeki silahlı kuvvetlerin rolünü kasıtlı olarak görmezden geldiğini söylemiş, söz konusu ifadeler ise bölgeyi teröristlerden temizlemek üzere Trablus’ta öldürülenlere saygısızlık olarak nitelendirilmişti.

Gassan Selame, 22 Ocak’ta Libya’nın güney bölgelerine ilişkin son açıklamasına dair çok fazla yanlış yorum yapıldığını belirterek, “Misyonun, bulunduğu konumda taviz vermediği iki nokta var. Birincisi; Libya’daki terörle mücadele... Misyon, bu durumu herhangi bir çekingenlik yaşamadan destekliyor. İkincisi ise sivillerin korunması... Herhangi bir çatışma durumunda özellikle de sivillerin korunmasına ilişkin olarak uluslararası insan hakları yasalarının uygulanmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Aynı şekilde Selame, 22 Ocak’ta “Terörizmle mücadele, meşru ve kırmızı bir çizgidir. Sivillerin Korunması meselesi de aynı şekilde meşru, yasal ve kırmızı çizgidir. Bu hususta tüm tarafların mücadele konusunda bir araya gelmesini istiyoruz” dedi.

Libya’daki seçimlere de değinen Gassan Salame, “Libya’daki başkanlık ve parlamento seçimleri konusunda Libyalıların kendilerinden daha fazla aceleciyim. Herhangi bir gecikme durumu söz konusu değil. Ertelenme yaşanmaması için belirli bir tarih henüz belirlemedik” ifadelerini kullandı.

Selame ayrıca, seçim yasasına atıfta bulunarak, “Siyasi tabaka, seçimlerin yapılmasını gerektiren yasa konusunda hem fikir olmalıdır” dedi.

Başkanın yetkileri hususunda da açıklamada bulunan BM Temsilcisi, “Son olarak 27 Temmuz’da oluşturulan Kurucu Heyet tarafından kabul edilen bir anayasa taslağı mevcut. Bu nedenle referandumun gerçekleştirilmesi gerekiyor. Eğer referandum yapılmazsa, Libyalılar arasında başka bir anayasal temele dayalı bir anlayış bulmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Ancak Temsilciler Meclisi, Salame’ye karşı eleştirilerini tırmandırırken, geçtiğimiz pazartesi günü gerçekleştirilen oturum sırasında meclis sözcüsü Abdullah Belihak, “Temsilciler Meclisi başkanlığı, BM misyonuna ve Genel Sekreteri Salame’ye ülkedeki güç ve yetkilerine dair suiistimalleri konusunda uygun cevabı verecektir” dedi.

Bunun yanı sıra Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz el-Serrac'ın danışmanı Tahir el-Sünni, “BM, Başkanın kararlarını kontrol etmiyor, ancak temelde 5 gücün iradeleri uyarınca konumunu belirliyor. BM’nin radikal bir reforma ihtiyacı var. İçimizdeki kusurun çözümü de içimizden olacak. Başkanlık ve parlamento seçimleri etrafında birleşelim” şeklinde konuştu.

Öte yandan İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, 22 Ocak’ta Roma ve Paris arasındaki söz savaşını devam ettirdi. Salvini, Fransa’nın “enerji sektöründeki menfaatleri nedeniyle Libya’yı istikrarsızlığa sürüklemek istediğini” belirtti.

Geleneksel müttefikler olan İtalya- Fransa arasındaki ilişkiler, kendisini ne sağcı ne solcu olarak tanımlayan, AB kurumlarına tepkili, sistem karşıtı popülist 5 Yıldız Hareketi (M5S) ile aşırı sağcı Lig partilerinden oluşan koalisyon hükümetinin kurulması sonrasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un üstü kapalı olarak İtalya’ya yönelik eleştirileriyle gerilmeye başladı.

İtalya Başbakanı Yardımcısı ve M5S lideri Luigi Di Maio’nun “Paris’i Afrika’yı sömürmekle suçlaması” sonrasında ise Paris’teki İtalyan Büyükelçisi Teresa Castaldo geçtiğimiz pazartesi günü Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Editörün Seçimi

Multimedya