​Mısır'da onlarca terörist öldürüldü

​Mısır'da onlarca terörist öldürüldü

Çarşamba, 23 Ocak, 2019 - 14:15
7 askerin öldüğü çatışmalar sırasında ele geçirilen ateşli silahlar, mühimmat, patlayıcı maddeler ve yapımında kullanılan malzemelerin bir kısmı (Askeri sözcü)
Kahire/Muhammed Abdu Hasenin
Mısırlı İçişleri Bakanlığı ve Silahlı Kuvvetleri tarafından dün yapılan iki ayrı açıklamada, Kuzey Sina'daki çatışmalarda 64 teröristin öldürüldüğü ve başkent Kahire’nin kuzeyindeki Kalyubiye’de ise İhvan’a ait bir hücreye baskın düzenlendiği, öte yandan bir subay da dahil olmak üzere yedi askerin çatışmalar sırasında hayatını kaybettiği belirtildi.

Mısır ordusu, polisin yardımıyla, geçen yıl şubat ayında, özellikle geçtiğimiz yıllarda yapılan saldırılarda yüzlerce güvenlik kuvvetinin ve sivilin öldürüldüğü Kuzey Sina’da faaliyet gösteren ve DEAŞ terör örgütü üyesi olan militanların ortadan kaldırılması için büyük bir operasyon başlatmıştı.

Ordu yaptığı açıklamada, son dönemde devletin bütün stratejik yönlerinde yeni başarılar gerçekleştirdiğini kaydetti.

Söz konusu başarıların ikinci ve üçüncü ordular kapsamında, patlayıcı kemer, doğaçlama patlayıcı cihazlara sahip ve farklı kalibre tüfeklere sahip 44 tekfirci militanın ve sivil polis kuvvetlerinin Kuzey ve Orta Sina’daki önleyici darbesi sırasında başka 15 tekfircinin öldürülmesiyle sonuçlandığını belirtti.

Yapılan açıklamada, bu çabaların haklarında yasal işlem yürütülen ve aranan 12 suçlunun baskın ve tarama operasyonları sırasında tutuklanması ve teröristler tarafından kullanılan 15 aracın ve plakasız 43 motosikletin ele geçirilmesiyle sonuçlandığı bildirildi.

Açıklamada, hava kuvvetlerinin, tekfir unsurları tarafından kullanılan dört çekerli 56 aracı hedef aldığı ve imha ettiği bunun yanı sıra iki sığınağı yıktığı kaydedildi.

Kuzey ve Orta Sina’da terör unsurlarının barındığı ve içlerinde çeşitli kalibreli silah ve mühimmatın ve otomobil parçalarının bulunduğu bir dizi sığınak ve yuvanın yıkıldığına dikkat çekildi. Ayrıca askeri mühendislerin, baskın kuvvetlerini hedef almak için operasyon bölgelerindeki yollara yerleştirilen 242 patlayıcı cihaz bulduğuna ve imha ettiğine işaret edildi.

Söz konusu açıklamaya göre, operasyonlar çatışma sırasında bir subay ve altı askerin öldürülmesi ve terör noktalarının temizlenmesiyle sonuçlandı.

Önceki askeri verilere göre, ağır silahlar ve hava kuvvetleri tarafından desteklenen binlerce polis ve ordu kuvvetini içeren operasyonda onlarca subay ve asker hayatını kaybederken yüzlerce şüpheli militan öldürüldü.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı dün, Kalyubiye ilinde önemli ve hayati tesislere karşı terör eylemleri gerçekleştirmeyi planlayan bir terör hücresinden 5 İhvan üyesinin öldürüldüğünü duyurdu.

İçişleri Bakanlığı’ndaki Ulusal Güvenlik Sektörü, önemli ve hayati tesislere ve polis ve silahlı kuvvetlere karşı bir dizi terör operasyonu gerçekleştirmeyi planlayan ve patlayıcı cihazlar yapmak için el-Ubur kentindeki terk edilmiş fabrikalardan birini kullanan İhvan terör grubuna ait terör odaklarını izlemeyi başardığını açıkladı. İçişleri Bakanlığı, bu terör odaklarına yapılan baskın sırasında, terör unsurlarının polis kuvvetlerine karşı yoğun bir şekilde ateş açmaya başladığı ve onlarla başa çıkıldığını belirtti. 5 teröristin öldürüldüğü ve bu teröristlerin çok sayıda silah, mühimmat, patlayıcı cihaz ve yapımında kullanılan araç ve gerece sahip olduğunun tespit edildiği kaydedildi.

Editörün Seçimi

Multimedya