Irak’ta 2003’ten bu yana en büyük ikinci bütçe oylamaya sunuluyor

Irak’ta 2003’ten bu yana en büyük ikinci bütçe oylamaya sunuluyor

Çarşamba, 23 Ocak, 2019 - 14:00
Bağdat/Fadıl En-Nişemi
Irak Parlamentosu’nda 2003’ten bu yana en büyük ikinci bütçe bugün oylamaya sunuluyor.

Dün oylamaya sunulması beklenen 2019 Bütçe Yasa Tasarısı, Irak Parlamentosu Maliye Komisyonu'nun bazı maddelerde değişiklik yapılmasını talep etmesi üzerine ertelenmişti.

Irak Parlamenotsu, genel bütçenin kabulü için 2018’in sonunda aldığı kararla ara tatili bir ay ertelemişti. Birçok siyasi partinin itirazı sonucu bir türlü üzerinde anlaşmaya varılamayan taslağın, bugün onaylanması bekleniyor. Ancak bazı kaynaklar, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) kendi payına ayrılan yüzdelik dilime itiraz etmede ısrarcı olması halinde, oylamanın bugün de başarısız olabileceğine işaret ediyor. IKBY, genel bütçeden yüzde 14’lük bir pay talep ederken, birçok Arap siyasi grup ise yüzde 12’lik dilimde ısrar ediyor.

Reform ve İmar Koalisyonu üyesi ve Milletvekili Raid Fehmi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu ve Maliye Komisyonu’nun ortak bir şekilde gerekli değişiklikleri yapması durumunda tasarının parlamentodan geçeceğini söyledi.

Fehmi, “Bugün (Salı) oylamaya geçemedik. Zira bütçenin detaylı bir şekilde incelenmesi gerekiyordu. Bazı yeni maddeler eklendi, bazıları da değiştirildi. Gelir-gider konusunda orta yol bulundu. Bu, gerçekten yoğun çaba isteyen bir iş. Neredeyse başarıya ulaşıldı” dedi.

“Petrol fiyatı yeniden değerlendirilip düşürülecektir”

Fehmi, petrolün varil fiyatı ve toplam bütçe ile ilgili olarak, “Bu, 2003’ten bu yana en büyük ikinci bütçe. 2019 bütçesinde gelir 105 trilyon dinar, gider ise 132 trilyon dinar olarak hesaplandı. Tasarıda petrolün varil fiyatı ise 56 dolar olarak belirlendi. Ancak petrol fiyatı yeniden değerlendirmeye açık ve muhtemelen daha sonra da düşürülecektir” ifadelerini kullandı.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi yönetimindeki hükümetin, kendisinden önceki İbadi hükümeti tarafından hazırlanan bütçe tasarısı üzerinde küçük değişiklikler yaptıktan sonra dosyayı parlamentoya gönderdiğini belirten Fehmi, “Mevcut hükümet zamanın kısıtlı olmasından ötürü yeni bir tasarı hazırlayamadı” dedi.

Fehmi, yeni tasarıda, daha önce bütçenin üçte birinin ayrıldığı askeri harcamalarda kesintiye giderek, eğitim ve sağlık alanına ayrılan ödeneğin ise artırıldığına dikkat çekti.

Fehmi, “Aynı zamanda tarım ve sanayi alanlarına daha fazla ödenek ayrılarak, vatandaşın günlük hayatına etki eden kira ve sözleşme sahiplerinin sorunlarına çözüm olacak düzenlemeler yapıldı” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya