Ebu Gayt ve Lavrov, Arap-Rus İşbirliği Forumu görüştü

Ebu Gayt ve Lavrov, Arap-Rus İşbirliği Forumu görüştü

Çarşamba, 23 Ocak, 2019 - 13:30
Ebu Gayt ve Lavrov
Kahire/ Sevsen Ebu Hüseyin
Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün, telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, Arap Birliği ve Rusya arasındaki kurumsal işbirliği süreci ve Ortadoğu’daki ortak ilgi alanlarını geliştirmenin yolları ele alındı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Sözcüsü Mahmud Afifi, yaptığı açıklamada, Ebu Gayt ve Lavrov’un Arap-Rus işbirliğinin seviyesini arttırmayı amaçlayan çok sayıda düzenleme ve önlemi ele aldıklarını belirtti.

Afifi, toplantıda iki taraf arasında önümüzdeki 3 yıl içinde sürmesi beklenen bir program ile ilgili faaliyetler, toplantılar ve ortak istişarelerde bulunulmasının planlandığını söyledi.

Sözcü, ayrıca Lavrov’un Moskova’nın Arap dünyası ve Rusya arasındaki ekonomik ilişkileri güçlendirmek ve ticareti teşvik etmek isteğini de dile getirdiğini söyledi. Bu bağlamda, Arap Birliği'ni 8-10 Nisan tarihleri ​​arasında Moskova'da düzenlenecek olan Arap Ticaret Fuarı'na katılmaya davet etti.

Öte yandan Rusya’nın önümüzdeki Nisan ayı ortasında Arap-Rus İşbirliği Forumu’na ev sahipliği yapması planlanıyor.

Mısır-Rusya görüşmesi

Öte yanda Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri de geçtiğimiz Salı günü Rusya Dışişleri Bakanı ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkiler ele alınmıştı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Hafız, iki bakanın başta Suriye olmak üzere bölgedeki son gelişmeleri ele aldığını ifade etti. Ayrıca Suriye’nin birliğini ve egemenliğini sağlamak ve yaşanan krizin çözümü için görüştüklerini söyledi.

Şukri ve Lavrov’un, ikili ilişkiler ve iki ülke arasındaki mevcut işbirliğini önümüzdeki dönemde her düzeyde ilerletmenin önemini tartıştığı belirtildi.

Editörün Seçimi

Multimedya