SDG, DEAŞ’ı Baghuz kasabasından çıkardı

SDG, DEAŞ’ı Baghuz kasabasından çıkardı

Çarşamba, 23 Ocak, 2019 - 14:15
Deyr-i Zor’da Washington destekli SDG unsurları (AFP-Arşiv)
Beyrut/Şarku’l Avsat
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG), Suriye’nin doğusundaki yer alan ve daha önce DEAŞ’ın kontrolünde olan Baghuz kasabasını kontrol altına aldığını duyurdu.

AFP’ye konuşan SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, Fırat Nehri'nin doğusunda bulunan DEAŞ’ın kontrol ettiği son kasaba olan Baghuz kasabasının yarısını kontrol ettikten bir gün sonra, kasabanın tamamında kontrolünü ele geçirdiğini ifade etti.

DEAŞ’ın, kasaba yakınlarındaki iki küçük köy ve tarım arazisini hala kontrol altında tuttuğunu dile getiren Abdrurrahman, SDG’nin, kaçan DEAŞ unsurlarını yakalamak için bölgedeki operasyonlarının devam ettiği bilgisini vererek, şimdi Baghuz kasabasındaki tarım arazilerine doğru ilerlediklerini söyledi.

SOHR’a göre, SDG’nin 10 Eylül’de DEAŞ’a karşı saldırı başlatmasından bu yana DEAŞ saflarından 900’den fazla militan, SDG’de ise 600 kişi öldürüldü. Bununla birlikte, 140’ı çocuk olmak üzere 380’den fazla sivil de hayatını kaybetti.

Öte yandan, SOHR, pazartesiden bu yana, DEAŞ saflarında savaşan 470 militanın da aralarında olduğu 4 bin 900 kişinin Deyr-i Zor’da DEAŞ’ın kontrolü altındaki son cepten çıktığını bildirdi.

Bölgeden ayrılan sivillerin çoğunun DEAŞ unsurlarının aileleri olduğunu aktaran SOHR, bu sivillerin SDG’ye ait araçlar ile nakledildiğini, diğerlerinin ise kendi araçları ile bölgeden ayrıldığını ifade etti.

Söz konusu konvoylar, SDG’nin Deyr-i Zor’da kontrol altında tuttuğu bölgelere doğru yöneldiğini belirten SOHR, 2018 Aralık ayının başından bu yana, DEAŞ’ın söz konusu cebinden çıkan kişi sayısının, çeşitli milletlerden olmak üzere 26 bin 950'ye yükseldiğini de duyurdu.

Suriye’de, 2011'de başlayan yıkıcı çatışma, 360 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine, ülkenin altyapısının büyük hasar almasına, ülke nüfusunun yarısından fazlasının ülke içinde yer değiştirmesine veya ülkeden kaçmasına neden oldu.

Editörün Seçimi

Multimedya