​Irak’ta iki bakanın oylamasına Abdulmehdi de katılacak

​Irak’ta iki bakanın oylamasına Abdulmehdi de katılacak

Çarşamba, 23 Ocak, 2019 - 06:45
Irak Meclisi’nin bu dönemki ilk oturumu(Reuters)
Bağdat/Hamza Mustafa
Irak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi, Parlamento’nun daveti üzerine Başbakan Adil Abdulmehdi’nin Adalet ve Eğitim bakanlıkları adaylarının oylanacağı bugünkü oturuma katılacağını bildirdi.

Halbusi’nin dünkü açıklamasına göre parlamento, çalışma planı doğrultusunda kabine adayları ve bütçe oylanacak.

Halbusi, Parlamento’nun Başbakan Abdulmehdi’yi davet etme sebebini açıklamadı. Ancak Şarku’l Avsat’a konuşan siyasi bir kaynak, konuyla ilgili olarak, “Parlamento’nun Başbakan’la görüşmek istediği birçok konu var. Bu konular arasında, yabancı güçlerin Irak topraklarından çıkarılması için hazırlanan yasa tasarısı, bu güçlere halen ihtiyaç olup olmadığı ve bu yılın bütçesi bulunuyor” ifadelerini kullandı.

“Vekillerin bakanlıkları ziyaret etmesi için Başbakan’ın onayını alması gerekiyor”

Kaynak, açıklamasının devamında, “Görüşülmesi beklenen konular arasında, belki de meclis ve hükümet arasında yeni bir krizin patlak vermesine yol açacak tartışmalı bir yönetmelik var. Yönetmeliğe göre, milletvekillerinin herhangi bir bakanlığı veya daireyi ziyaret etmesi için önce Başbakan’ın onayını alması gerekiyor. Yönetmelik, Parlamento içerisinde büyük öfkeyle karşılandı. Zira bu durumun, yürütme organı konumundaki Parlamento’nun çalışmalarının aksamasına yol açacağı ve ülkeyi yeniden diktatörvari bir atmosferin içine sürükleyeceğinden endişe ediliyor. Egemenlik milletindir. Parlamento, milletin temsil edildiği yerdir. Bu yüzden milletin vekili olan parlamento üyeleri, hükümet tarafından kısıtlama olmaksızın yasama faaliyetini yürütebilmelidir” diye konuştu.

Söz konusu yönetmeliği Şarku’l Avsat’a değerlendiren Ulusal Eksen Cephesi Milletvekili Abdullah Harbit, şunları kaydetti;

“Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliği tarafından hazırlanan bu yönetmeliğin, önümüzdeki dönemde hükümet ve parlamento arasında sağlıklı ilişkiler inşa etmesi beklenemez. Milleti temsil eden bir vekilin herhangi bir bakanlığı veya daireyi ziyaret etmesini engelleyecek yasal veya anayasal hiçbir engel yok. Bu yönetmeliğin parlamentoya gönderilmesi akla şu iki şeyi getiriyor: Ya bunu gönderenler kendilerinin ve milletvekillerinin yetkilerini bilmiyor, ya da sudan bahanelerle parlamentonun çalışmalarını engellenmeyi hedefliyorlar. Zira bir milletvekili bakanlıkları veya devlet kurumlarını propaganda amacıyla ziyaret etmez. Bilakis, vekil halka verdiği söz üzere bakanlıkları ve devlet kurumlarını denetler.”

Harbit, Irak Başbakanı Abdulmehdi’nin Eğitim ve Adalet bakanlıkları için elektronik sistem üzerinden başvuranlardan seçtiği adayların yeterli oyu alıp alamayacağı sorusuna, “Şüphesiz bu konuda birçok tarafın itirazı var. Özellikle Adalet Bakanlığı’na gösterilen aday, Kürtlerden onay alabilmiş değil” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya