İsrail Suriye'deki İran hedeflerini vurdu

İsrail Suriye'deki İran hedeflerini vurdu

Pazartesi, 21 Ocak, 2019 - 06:15
İsrail F-15 savaş uçağı (Reuters)
Beyrut/Şarku’l Avsat
İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, ülkesinin, İran'ın Suriye'deki "İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü" hedeflerini vurduğunu açıkladı.

Sözcü, Suriye rejimini, İsrail toprakları ya da güçlerini hedef almama konusunda uyardı.

Esed rejiminin haber ajansı SANA ise askeri bir yetkiliye dayandırdığı haberde, Suriye hava savunma sistemlerinin İsrail’in Suriye’nin güneyini hedef alan saldırısını engellediği ve füzelerin çoğunu hedefine ulaşmadan imha ettiği bilgisi yer aldı.  

DPA’ya konuşan bölge sakinleri ise Suriye hava savunma sistemlerinin, İsrail tarafından atılan füzelerin çoğunu, havada etkisiz hale getirdiğini aktararak, patlama seslerinin sabahın erken saatlerinde duyulduğunu belirtti.

İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı  Kudüs Gücü'nün komutanlığını Korgeneral Kasım Süleymani yapıyor. Süleymani, yurt dışı operasyonlar için doğrudan Ayetullah Ali Hamaney'den emir almakta

İran'ın Suriye'deki varlığı

Tahran rejimi  Suriye iç savaşında Esed rejimini ayakta tutmak için 5 cephede milislerini konuşlandırıyor.  Suriye'deki komuta merkezi Şam Havaalanı'nda bulunan Cam Merkezi. Hava yoluyla getirilen milisler Suriye cephelerine buradan dağıtılıyor. Aynı şekilde Şam'ın batısına düşen Sikna eş-Şîbyanî merkezinde el-Mehavîr Tugayı'na bağlı 19'uncu timin (Fecir Şîraz) ve Fatimiyyûn ile Hizbullah milisleri mevzileniyor.

Şam, Dera, Kuneytra ve Suveyda'nın güney kırsalındaki cephede, Sikna Zeyneb, Yermûk merkezi, Azira'daki Muşkên Şam merkezine bağlı Mehdî Şîraz timi ve Devrim Muhafızlarına (Pasdar) ait hava üssü bulunuyor.  Suriye'deki İran hedefleri en önemli merkezin askeri Şeyrat Havaüsü'ndeki T4 kampı olduğunu ve burada bin pasdar, Minehavîr güçleri ile Rus özel birliklerinin yer aldığını kaydediliyor.

Kuzey cephesinde Türkiye sınırına yakın Halep Operasyon Komutanlığı ve Mayir kentinde Devrimci Pasdarlar Birliği ile sahil kenarında ise yaklaşık 2 bin pasdarın bulunduğu bilgisini veren kurum, tahmini olarak İran'ın 70 bini aşkın askeri gücünün Suriye'de olduğunu, bunlardan 20 bininin Irak ve Afganlı milis olduğunu, 7 bininin Pakistanlı milisler, 10 bininin ise Hizbullah milisleri olduğu açıklanmıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya