John Kerry’den Pompeo’nun Kahire’deki sözlerine eleştiri

John Kerry’den Pompeo’nun Kahire’deki sözlerine eleştiri

Pazar, 20 Ocak, 2019 - 14:00
ABD eski Dışişleri Bakanı John Kerry (Reuters)
Washington/Şarku’l Avsat
ABD eski Dışişleri Bakanı John Kerry, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Kahire'deki Amerikan Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada kullandığı, ‘ABD’nin kendisini utandırma çağı sona gelmiştir’ ifadesini eleştirdi.

Pompeo, Ortadoğu turu kapsamında yaptığı Mısır ziyaretinde, ABD geri çekildiğinde kaosun ilerlediğini, Washington’un arkadaşlarını ihmal ettiğinde hoşnutsuzluğun arttığını söylemiş, “Ama iyi haberler var. Haber şu; ABD’nin kendini utandırma çağı sona ermiştir. Herhangi bir gerekçe olmayan çok acı çekilen politika dönemi sona erdi. Şimdi gerçek yeni bir başlangıç geliyor” demişti.

CNN’e röportaj veren Kerry, Trump’ın Putin’e boyun eğdiğini söyleyerek, ABD’de olanlarla ilgili olarak istihbarat ajanslarına değil, Putin'e inandığını ve bunun da utanç verici olduğunu söyledi.

Kerry, “Soruşturma sonuçlarını ve Robert Mueller’in ne söyleyeceğini beklememiz gerektiğini düşünüyorum. Devam eden soruşturmalar çok önemli ve bence Amerikan halkı olan her şeyi sindirmek zorunda ve sonra Amerikalıların ne diyeceğini dinlemek zorundayız” şeklinde konuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya