Libya’da yeni ateşkes için aşiretler devreye girdi

Libya’da yeni ateşkes için aşiretler devreye girdi

Pazar, 20 Ocak, 2019 - 13:45
Kahire/Halid Mahmud
Libya’nın başkenti Trablus’taki silahlı gruplar örgütlenmeyi sürdürürken, önde gelen aşiretler çatışmanın tarafları arasında yeni bir ateşkes imzalanması hedefiyle arabuluculuk faaliyeti yürütüyor.  

Görgü tanıkları ve güvenlik kaynakları, 16 Ocak’ta Trablus Koruma Gücü ile Terhune Yedinci Tugayı'na ait güçler arasında patlak veren çatışmaların ardından son birkaç gündür Trablus’un güneyine göreceli bir sakinliğin hakim olduğunu aktardı. Yaşanan çatışmalar aynı zamanda Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu’nun (UNSMIL) öncülük ettiği ateşkesin ihlali anlamına geliyor.

Fayez Serrac’ın başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı Trablus Koruma Gücü’nden yapılan açıklamada, Trablus’un güneyinde önemli ilerleme kaydedildiği belirtildi.

Açıklamada, başkentin güneyinde ikamet eden bölge halkından, silahlı grupların ihlallere devam etmesi halinde derhal ilgili emniyet birimlerine haber vermeleri istendi.

UMH’ye bağlı Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, çıkan çatışmalarda aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 12 kişi hayatını kaybetti, 52 kişi yaralandı. Ancak Trablus’taki Yaralı İşleri Dairesi’nin dünkü açıklamasında, 3’ü sivil 14 kişinin öldüğünü, 53 askerin ve 7 sivil vatandaşın da yaralandığı belirtildi. Açıklamada, çatışmaların başından bu yana 211 ailenin bölgeden tahliye edildiği ifade edildi. Ayrıca tahliye edilen ailelere Kızılay ve yardım ekiplerinin işbirliği kapsamında temel gıda yardımları yapıldığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı, çatışmanın taraflarına, Uluslararası İnsancıl Hukuk ilkeleri uyarınca ambulans şoförleri ve sağlık çalışanlarının görevlerini yerine getirdiği sırada hedef alınmaması çağrısında bulundu.

Başkent Trablus’taki silahlı grupların örgütlendiği yönündeki haberler üzerine devreye giren aşiretler, yeni bir ateşkes imzalanması hedefiyle arabuluculuk faaliyeti yürütüyor. Libya'nın en büyük aşiretlerinden Varfala, Trablus’un önde gelen aşiret büyüklerinin yeni bir ateşkes imzalanması hedefiyle yürüttüğü arabuluculuk çalışmalarını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Yerel basında yer alan haberlere göre, Terhune kentinin önde gelen aşiret liderleri Varfala aşiretine, Trablus’taki çatışmanın taraflarıyla görüşecek ve yeni bir ateşkes imzalanmasını sağlayacak bir heyet kurması için yetki verdi. Konuyla ilgili ilk görüşmenin dün yapılması kararlaştırılmıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya