Domuzdan organ nakli caiz midir?

Domuzdan organ nakli caiz midir?

Pazar, 20 Ocak, 2019 - 12:45
Bu, hassas bir konu olduğundan bu konuda fetva veremem; ancak benden daha bilgili olduklarından dolayı bu konuda âlimlere soru sormak için görüş beyan edebilirim. Bismillah deyip başlayalım:

“Alman bilim insanları, domuz kalbini tehlikeli sağlık sorunları yaşayan babun maymununa nakletmeyi başardı. Operasyondan sonra maymun, 195 gün hayatta kaldı ve kalple ilgisi olmayan başka bir hastalıktan öldü.”

Bilim insanları, “Domuz organlarının nakli, organ yetersizliği bulunan ve tedavi için ameliyat seçenekleri bulunmayan hastaların yaşamını kurtarmak için yeni bir alternatif olabilir. İnsan organlarındaki stok eksikliğinden dolayı bilim insanları, bu eksikliği gidermek için hayvanlardan destek alınıp alınamayacağını araştırmaya başladı. Zira organ eksikliğinden dolayı her yıl milyonlarca insan ölüyor” açıklamasında bulundu.

Domuzlar, organ naklinde kullanılabilecek bir kaynak olarak kabul edildiği sürece sorun nedir? Domuz organlarının büyüklüğü, insan organlarına benzediğinden dolayı bilim insanları, kalp, böbrek, karaciğer, akciğer ve pankreas naklinin mümkün olup olmadığını araştırdı.

Her şeyden önce bu tür nakil işlemleri gerçekleşirse bitmeyen bir organ kaynağına sahip olacağız. Bu da hâlihazırda insan organına olan ihtiyaç sorununu çözebilir.

İkinci olarak çok miktarda organ mevcut ve kullanıma hazır olacak. Doktorların belirttiği gibi bu, önemli bir noktadır. Şu an hasta, uygun donör bulunana kadar uzun süre bekliyor. Hastalığın başladığı andan itibaren organ nakli gerçekleşirse hastalıktan kurtulma oranı artıyor.

Üçüncü olarak genellikle çoğu insanın bilmediği önemli bir husus var. Ölen insanların organlarını nakletmek, alıcı üzerinde olumsuz etkiler taşıyor. Beyin öldüğü zaman nakil işleminin ardından organın çalışmasında şiddetli olumsuzluklar yaşanıyor. Domuz organları ise narkozun etkisiyle taze olarak alındığından iyi bir durumda bulunuyor.

Bu konuda aşağıdaki fetvayı okuduğumda mutlu oldum:

“Domuz ve leş gibi eğer hayvan temiz değilse bu durumda temizlik şartının arandığı namaz gibi ibadetleri geçersiz kılan necasetten dolayı organ naklinden faydalanmak haramdır. Eğer hasta, temiz hayvanın değil de sadece necis hayvanın organını bulmuşsa ve zaruret de bunu gerektiriyorsa bu durumda ihtiyaçtan ve temiz organın bulunmamasından dolayı domuz organlarının Müslüman bir kişiye nakledilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.”

Son bir sorum var:

Domuz kalbi nakledilen bir imamın arkasında namaz kılmanın hükmü nedir?

İtiraf etmeliyim ki bazen çok meraklı olabiliyorum! 

DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya