Mısır ve Fransa Macron’un Kahire ziyaretine hazırlanıyor

Mısır ve Fransa Macron’un Kahire ziyaretine hazırlanıyor

Pazar, 20 Ocak, 2019 - 12:15
Kahire/Fethiye al-Dahhahani
Fransa Ekonomi ve Maliye Bakan Bruno Le Maire Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bu ayın sonunda Mısır’a gerçekleştireceği ziyarete hazırlık olarak Kahire’ye geldi.

Fransa’nın Kahire Büyükelçiliği’nden yapılan basın açıklamasında “Bruno Le Maire’nin Kahire’deki programı Mısır Başbakanı Dr. Mustafa Madbuli ve bazı maliye bakanlığı yetkililerinin de aralarında bulunduğu birçok Mısır’lı yetkili ile yapılacak görüşmeleri içeriyor” ifadeleri kullanılırken Maire’nin görüşme masasında iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiyi güçlendirme yollarının bulunduğu belirtildi.

Maire bu programa ek olarak Mısır’da faaliyet gösteren Fransız şirketlerin müdürleri ile bir araya gelecek. Maire’nin Kahire’ye gerçekleştirdiği bu ziyaretten önce Fransız cumhurbaşkanlığından 14 kişilik üst düzey bir heyet geçtiğimiz Çarşamba günü Kahire’yi ziyaret ederek Macron’un Mısır ziyaretinin vaktini belirlemişlerdi. Resmi kaynakların aktardığına göre Macron’un Mısır ziyareti 27-29 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek. Söz konusu ziyarette Macron, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile bir araya gelecek.

Fransa’nın Kahire Büyükelçisi Stephane Romatet geçtiğimiz kasım ayında gerçekleştirilen Fransa-Mısır Sağlık Konferansının marjında yaptığı basın açıklamasında “Kahire ve Paris Macron’un ziyaretine hazırlanıyor. Bu ziyarette ekonomik konular, Mısır’daki Fransız yatırımlarının artırılması yoluyla ikili ilişkilerin güçlendirilmesi ve bazı bölgesel ve yerel dosyalar masada olacak” dedi.

Öre yandan Siyaset Bilimci Dr. Tarık Fehmi Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “Macron’un Kahire’de görüşeceği konuların çoğunluğunu bölgesel konular oluşturuyor” ifadelerini kullanarak askeri ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin ikili dosyaların ortak heyetler ve ilgili bakanlıklar üzerinden görüşüleceğini söyledi. Mısır’ın silahlarını çeşitlendirme siyasini takip etmesi ve silahlarını Fransa’dan almasının iki ülke arasındaki askeri iş birliğinin çok açık olduğunu gösterdiğini belirten Fehmi bunun gibi iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin de çok belirgin olduğunu söyledi. Ekonomik işbirliği konusunun ziyaretinin bir bölümünü oluşturacağını söyleyen Fehmi bunun Macron’a eşlik edecek ekonomi heyeti üzerinden gerçekleştirileceğini ve iki ülke arasında ortaklık anlaşmaları imzalanacağını belirtti. Yapılan silah anlaşmaları iki ülke arasındaki işbirliğinin en önemli göstergelerinde biri. Öyle ki Mısır 2015 yılında Fransa’dan biçok Rafal tipi savaş uçağı satın almıştı. Geçtiğimiz ay Mısır’da ilk defa gerçekleştirilen “IDEX” askeri fuarında Mısır, Fransa ile birçok ortaklık anlaşmasının altına imza atmıştı. Bu anlaşmalar arasında Fransız Selenger şirketi ile plastik kayık üretim anlaşması, Dassault ve Rafal şirketleri ile yapılan Mısır hava kuvvetlerine yedek parça temini anlaşması bulunuyor.

Kahire’deki Fransız ticaret odasından birkaç gün önce yapılan basın açıklamasında Macron’un 28 Ocak’ta Mısır’a ziyaret gerçekleştireceği ve Sisi ile bir araya geleceği ifade edilirken Macron’a eşlik eden heyette birçok iş adamı ile enerji, altyapı ve elektrik şirketlerinin bulunduğunu belirtildi. Öte yandan ticaret odası iki ülkenin iş adamları için bir yatırım konferansı düzenleyecek.

Siyasi Bilimler Hocası Fehmi, Macron’un Kahire’de görüşeceği konuların başında Suriye’nin bulunduğunu belirtirken  “Fransa Suriye’de bulunma stratejisini sürdürmek için çalışıyor ve alanı kimseye bırakmak istemiyor. Suriye sahasında bulunmaya devam ediyor. Fransa’nın Suriye’deki varlığını güçlendirmek için Mısır’ı seçmesi uluslararası toplumun Arap boşluğunu Mısır, BAE ve ortak Arap güçleri üzerinden doldurmaya çalışmasından kaynaklanıyor” dedi.

Macron Libya’yı konuşacak

Macron’un Kahire’de görüşeceği ikinci meselenin Libya olduğunu ifade eden Fehmi özellikle de son Palermo konferansının ardından Paris ile Kahire arasında bu konuda görüş birliği olduğunu söyledi. Sözlerini sürdüren Fehmi “Filistin meselesi de görüşülecek meseleler arasında olacak. Fransa İsrail-Arap gerilimini çözmek için “Paris 2” konferansı düzenlemeye çalışıyor. Ancak söz konusu konferans sarı yeleklilerin protestosu nedeniyle ertelendi” ifadelerini kullanarak Fransa’nın ABD’nin çözüm çabaları sonuçsuz kalması durumunda Filistin meselesinde önemli bir rol oynamak istediğini söyledi.

Fehmi, Macron-Sisi görüşmesinde masada olacak konulardan bir tanesinin de Mısır’ın Afrika Birliği’nin başkanlığına geçmesi olacağını söyledi. Öyle ki Fransa ve Almanya Avrupa Birliği’nin (AB) liderliğini yapıyor.

Editörün Seçimi

Multimedya