İsrail, Hamas’a gidecek Katar fonlarını tartışıyor

İsrail, Hamas’a gidecek Katar fonlarını tartışıyor

Pazar, 20 Ocak, 2019 - 11:00
Cuma günü gerçekleştirilen İsrail sınırındaki eylemlerden bir görüntü
Ramallah/Kifah Zebun
İsrail kamuoyu karşılıklı gerilimin ardından erişimi engellenen Katar fonlarının yeniden Gazze’ye nasıl gönderileceği üzerinde tartışıyor.

İsrail kaynakları, yaklaşan seçim dolayısıyla kararsızlık içinde olan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, kararını vermek için Cuma günü gerçekleştirilen Geri Dönüş gösterilerini beklediğini açıkladı. Netanyahu en azından seçim yapılana kadar sakinlik istiyor. Ancak Hamas’a verilen Katar mallarının seçimde kendi imajına zarar vermesinden de çekiniyor. Haaretz Gazetesi kararın meydanlardaki gelişmelerle ilgili olduğunu yazdı.

İsrail bu ay Hamas’ı öfkelendiren malların üçüncü taksitinin Gazze’ye girmesini durdurdu. Kaynakların Şarku’l Avsat’a verdiği bilgilere göre, Hamas aracılarla uygun zamanda yardım ulaşmazsa meydanlarda gerilimi tırmandıracakları mesajını ilettiler.

Hamas’ın mesajlarında İsrail son ateşkesi bozarsa gerilimin tırmandırılacağı yönünde. Ateşkese göre yasaklı onlarca malın giriş çıkışının serbest bırakılması, balık avlanma sahasının 18 mile çıkarılması ve Katar mallarının Gazze’ye girmesi bulunuyor.

Geçtiğimiz ay Katarlı diplomat Muhammed el-Emadi’nin 15 milyon dolarlık çantayı getirmesi İsrail’de tartışmaya yol açmıştı. Öte yandan Filistin hükümeti, Hamas’ın bu şekilde desteklenerek Gazze ve Batı Şeria’yı bölme planlarına destek olduğu gerekçesiyle Katar’a karşı öfkeli eleştirilerini yöneltmişti.

Bu ödemeler, Katar'ın Hamas çalışanlarına vermek için tahsis ettiği 90 milyon dolarlık yardımı içeriyor.

İsrail, güvenlik kontrollerini gerçekleştirmek şartıyla Katar mallarının Gazze’ye geçişine izin vermişti. Ancak 30 Mart’ta başlayan ve arkasında 220 ölü bırakan Geri Dönüş eylemlerinde, belirgin bir şekilde gerilim tırmanınca karardan geri dönülmüştü.

Hamas, malların Gazze sınırından geçmesini sağlamak için eylemlerin şiddetini azaltarak göstericilerin İsrail sınırına gelmesini engelledi. Aynı zamanda yanıcı balon ve uçurtmaların İsrail’e doğru gönderilmesine de engel oldu. Fetih bu anlaşmayı “kana karşı mal” anlaşması olarak nitelendirdi.

Anlaşmaya göre Katar fonlarının Nisan ayında seçim gününe kadar transfer edilmesi gerekiyor. Hamas ile İsrail arasındaki mesajlar Mısır ve Katar gibi birden fazla aracılarla iletiliyor.  İsrail Yayın Kurulu, Hamas’ın Gazze’de Avrupalı bir heyetle görüştüğü ve Katar mallarından üçüncü taksitin bölgeye girmesi için İsrail’e baskı yapmalarını istediğini açıkladı.

Avrupa Heyeti İsrail’in sınırda sükûnet sağlandığında Katar mallarının Gazze’ye girişine izin verileceği mesajını Hamas’a iletti. Yabancı diplomatlar Haaretz Gazetesine, Hamas ile İsrail arasında patlak verecek yeni bir gerilimden endişe ettiklerini açıkladılar.

Yabancı diplomatlar, Netanyahu’nun malların Gazze’ye girmesine izin verip vermemek konusunda kararsız olduğu fikrine katılyor. Netanyahu özellikle Hamas’ın füze fırlatmasından sonra bu malların geçişine izin vererek teröre destek olduğu suçlamasıyla karşılaşmıştı.

Hamas: Netanyahu şantaj yapıyor

Haaretz Gazetesinin haberine göre, üst düzey bir Hamas yetkili, “Netanyahu,  her adımını seçim sonuçlarına etkisi hesap ederek atıyor. O, bu mallarla ilgili Hamas’a şantaj yapmaya çalışıyor ancak şunu bilmelidir ki Gazze’ye yapılan baskı sonunda elinde patlayacak” dedi.

Yetkili, malların Gazze’ye girmesine izin verilmediği takdirde Hamas’ın yanıcı balon ve uçurtma eylemlerine başlamakla tehdit etti.

İsrailli yetkililer malların Gazze’ye girmesini reddediyorlar. Knesett Savunma Komitesi Başkanı Avi Dichter ise Hamas’a malların girmesini destekliyor. Dichter, “Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Hamas hükümetinden maaş alan memurlara maaşlarını vermemesiyle ilgili durum İsrail’i ilgilendirmiyor ancak malların geçişine izin verilmesi sakin bir ortam sağlayabilir” dedi.

Dichter, “Hamas’ın bir terör örgütü olduğu doğru fakat bu bir iki ay sürecek” dedi. Katar fonları daha çok yaklaşık 30 bin kişilik Hamas çalışanlarına gidiyor. Aynı zamanda Büyük Dönüş eylemlerinde yaralananlar için de kullanılıyor.

Ancak eski Savunma Bakanı Avigdor Lieberman ve bazı yetkililer bu fonların örgüte gitmediğine dair hiçbir güvencenin olmadığını düşünüyor.

Editörün Seçimi

Multimedya