Netanyahu’nun yolsuzluk davası seçimlerden önce sonuçlanacak

Netanyahu’nun yolsuzluk davası seçimlerden önce sonuçlanacak

Pazar, 20 Ocak, 2019 - 11:00
Yolsuzluk suçlamasıyla yargılanma ihtimali olan Binyamin Netanyahu
Ramallah/Şarku’l Avsat
İsrail Başsavcısı Avichai Mandelblit, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun hakkındaki yolsuzluk suçlamalarıyla ilgili kararın seçimlerden sonraya ertelenmesi yönündeki talebini reddetti.

Mandelblit,  İsrail Başkanı hakkında açılan 4000 nolu dosya hakkında iddianameyi sundu. İsrail 2 kanalına göre, dosya ile ilgili ilerleme kaydedildi, hukuk danışmanı bu konuda nihai karara varıldığını açıkladı. Avukat Leahat Ben Ari, Başsavcı Mandelblit’in "Tel Aviv Genel Başsavcısı'nın vergi ve ekonomi alanındaki tavsiyelerini kabul etmeye karar verdiğini” açıkladı. Netanyahu’nun rüşvet suçlamasıyla mahkemeye verilmesi bekleniyor.

Bu gelişme Netanyahu’nun avukatlarının konuyu 9 Nisan’da gerçekleştirilecek olan seçimlerin sonrasına erteletme çabalarının olduğu bir zamanda ortaya çıktı. Avukatlar basına sızan bu haberlerin, yakında Mandelblit’le yapacakları toplantıyı engelleme amaçlı olduğunu söyledi. Bu toplantıda dosyanın seçimlerden sonra ertelenmesi için Mandelblit ikna edilmeye çalışılacaktı.

Avukatlardan biri haberin içeriğini reddederek, “adil bir şekilde savunma hakkımızı engelleyecek sızıntılara yer yok” dedi.

Mandelblit, iki gün önce Netanyahu'nun avukatını seçimleri sonrasına kadar başbakanın karşılaştığı dosyalarda kararı erteleme talebini görüşmek üzere çağırmıştı. Yediot Ahronot Gazetesi'nin haberine göre Mandelblit, Netanyahu'nun avukatına yazılı olarak verdiği cevapta, "Başbakanla alakalı soruşturmaların, erken seçim kararı alınmadan önce başladığını ve planlandığı şekilde devam ettiğini" belirtti.

Soruşturma kapsamında ifade veren ve Netanyahu ile Bezeq firması arasında bağlantıyı sağladığı ileri sürülen Netanyahu’nun eski Basın Danışmanı Nir Hefetz, Bezeq firmasına ait “Walla News” adlı internet sitesinde Netanyahu lehine haberlere yer verildiğini bunun karşılığında da Bezeq firmasının mali imtiyazlar elde ettiğini ileri sürmüştü.

4000 nolu dosyanın ardından Mandelblit’in 1000 ve 2000 nolu dosyalar hakkında da karar vermesi bekleniyor. Polis bu iki dosya hakkında soruşturmasını tamamladı ve Mandelblit’e Netanyahu’nun bu dosyalardan yargılanması tavsiyesinde bulundu.

1000 nolu yolsuzluk dosyasında ise Netanyahu’nun, Arnon Milchan’ın da aralarında bulunduğu birçok iş adamından pahalı purolar, şampanya ve mücevher dahil olmak üzere rüşvet almasından şüpheleniyor. Dosya 2000’de ise Yediot Ahronot sahibi ve yayıncısı Arnon Moses ile kendi lehine yayın yapması için pazarlık yaptığı iddiaları yöneltiliyor.

Bütün bu dosyalar seçime hazırlanan Netanyahu üzerinde baskı oluşturuyor. İsrail kanunlarına göre hakkında iddianame bulunsa bile başbakanın görevde kalmasına imkan tanıyor ancak Yüksek Mahkeme suçlu olduğuna hükmederse istifa etmesi gerekiyor.

Editörün Seçimi

Multimedya