Fransa, Renault ve Nissan’ın tek çatı altında birleşmesini önerdi

Fransa, Renault ve Nissan’ın tek çatı altında birleşmesini önerdi

Pazar, 20 Ocak, 2019 - 11:00
Renault ve Nissan logoları
Tokyo/Şarku’l Avsat
Fransa hükümetinin önerisiyle, Renault ile Japon Nissan Motor’un aynı çatı altında birleşmek için görüşmelere başladığı bildirildi.

Asya'nın en büyük ekonomi haberleri ajansı olan Japon Nikkei'nin aktardığına göre Fransa hükümeti tarafından Renault’un müdürü olarak görevlendirilen Martin Vial’in de içerisinde yer aldığı Fransız heyet, Japonya’nın başkenti Tokyo’da Nissan yöneticileriyle bir araya gelerek planlanan birleşmenin detaylarını görüştü. Haberde, Renault heyetinin, Nissan’ın bir sonraki başkanını kendileri tayin etmek istediklerini dile getirdiği belirtildi.

Bloomberg, daha önceki haberinde, Nissan’ın yönetim kurulunu yeniden belirleme çalışmaları çerçevesinde şirketin başkanlık makamını ilga etmeyi gündemine aldığını aktarmıştı.

Fransız otomotiv devi Renault'un CEO'su Carlos Ghosn'un Japonya'da vergi yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle geçtiğimiz günlerde tutuklandı.

Tokyo'da savcılar tarafından sorgulanan Ghosn, 5 yıl boyunca maaşını düşük göstererek, Japonya yasalarını çiğnediği şüphesiyle Japonya’da tutuklu bulunuyor. Ghosn olayı, otomotiv sektöründe şok etkisi yaratırken, deneyimli CEO’nun Renault-Nissan ittifakında Yönetim Kurulu Başkanlığı da askıya alındı.

Ghosn’un tutuklanmadan önce iki şirketin birleşmesi üzerinde çalıştığına işaret edilen Niekke’nin haberinde, Ghosn’un tutukluluğunun Nissan ve Renault arasındaki işbirliğine zarar verebileceğine dikkat çekildi.

Renault mevcut durumda Nissan'ın yüzde 43'ünü elinde bulundururken, Japon otomobil üreticisi ise Fransız şirketinde yüzde 15 paya sahip durumda.

Editörün Seçimi

Multimedya