Filistin Yerel Yönetim Bakanı Arac’ın sözleri tepki çekti

Filistin Yerel Yönetim Bakanı Arac’ın sözleri tepki çekti

Pazar, 20 Ocak, 2019 - 10:00
Batı Şeria’nın el-Halil şehrinde devesiyle gezdirmek için müşteri bekleyen bir bedevi
Ramallah/Şarku’l Avsat
Filistin Başbakanı Rami Hamdallah, Yerel Yönetim Bakanı Hüseyin el-Arac’ın açıklamalarıyla ilgili bakanlık soruşturma komisyonu oluşturdu. Arac, açıklamasında, Batı Şeria’da Sosyal Güvenlik Yasası’na karşı düzenlenen protesto hareketinin liderlerinin yerleşimci olduklarını söylemişti.

Arac, Batı Şeria’nın en büyük şehri olan el-Halil’deki protesto hareketinin liderine yüklenerek onun Kiryat Arba’da yaşadığını belirtti. Kiryat Arba, el-Halil şehrinde İsrail yerleşim birimi olup burada radikal Yahudiler ikamet etmektedir.  

Arac’ın açıklamaları, el-Halil’deki Filistinliler arasında ve sosyal paylaşım sitelerinde büyük bir öfkeye yol açtı. İnsanlar, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın başkanlık ettiği Fetih Hareketi’ni eleştirerek Arac’ın derhal görevden alınması talep etti.

Büyük öfkenin ardından Hamdallah, söz konusu açıklamaları araştırmak için hemen bir bakanlık soruşturma komisyonu kurdu. Komisyon, kısa bir süre içerisinde soruşturmanın sonuçlarını kamuoyuyla paylaşacak.

Açıklamada hükümetin Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a önerilerini arz edeceği belirtildi.  

Hükümet Sözcüsü Yusuf Mahmud, “Filistin halkının çoğu ve Filistinli liderler, diğer şehirler gibi el-Halil’in de hükümet tarafından önemsendiğini söylüyor. Hükümet, el-Halil’deki hizmetleri sürekli geliştirmeye çalışıyor” dedi.

Hükümet, bağımsızlığı kazanma ve devleti inşa etme noktasında işçilerin toplumun ve ulusal direnişin temel bir parçası olduğunu ifade etti. Hükümet ve Arac, sert eleştiriler ve güçlü tepkiler çekti.

El-Halil’deki liderler ve aşiretler, Arac’ın görevden alınmasını talep etti.

Fetih Hareketi, Sosyal Güvenlik Yasası’na karşı düzenlenen protestolarla ilgili açıklamalarından dolayı soruşturma komisyonun kurulup Arac’ın yargılanmasını ve görevden uzaklaştırılmasını talep etti. Fetih Hareketi tarafından yapılan açıklamada, “Filistin halkına dil uzatmak, kabul edilebilir bir durum değildir. İşçiler, Filistin devriminin bir sembolüdür. Onlar, dünyada herhangi bir medeni toplumda asil ve önemli bir sınıftır” ifadeleri yer aldı.

El-Halil’le ilgili herhangi bir idari konuda yerel yönetim bakanıyla işbirliği yapılmayacağı belirtilen açıklamada, “Buradan tüm yerel toplum kuruluşlarına sesleniyoruz. Görevden alınana kadar kendisiyle işbirliği yapılmayacak. Yine yerel yönetim bakanı, el-Halil’de istenmeyen kişi olarak ilan edilmiş olup şehre girişi yasaklanmıştır” denildi.

El-Halil Valisi Cibrin el-Bekri, ulusal hareket liderlerinin tutumlarını destekleyerek, onları işçilerin haklarını korumaya teşvik etti. Bekri, “Herhangi bir tarafın ya da kişinin tutumu, onun kendi bireysel görüşünü ifade etmekte olup söz konusu kişiler bunun sonuçlarına katlanacaktır” açıklamasını yaptı.

El-Halil Belediye Başkanı Teysir Ebu Senine ise “El-Halil halkını, kurumlarını ve oluşumlarını kötüleyen açıklamalar sarf etmesi sebebiyle Yerel Yönetim Bakanı Hüseyin el-Arac’ı kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yetkililer, yazarlar, aydınlar ve aktivistler, Arac’ı eleştirerek yaptığı suçlamalarla alay ettiler. Onlar, hükümetin istisnai bir başarısı olarak Arac’ın eğitim ve tedavi hakkını dile getirmeye çalıştığını belirtiler. Bazı eleştirmenler ise halkın kendisini tenkit ederek onları hakaretlerine alıştıkları yetkililere karşı çıkmamakla suçladı.

Diğer yandan Arac, Sosyal Güvenlik Yasası protestolarıyla ilgili açıklamalarından dolayı el-Halil halkından özür diledi. Arac, “Yerel Yönetim Bakanı olarak sarf ettiğim açıklamaların belirli bir kişiye yönelik olduğunu, söz konusu açıklamaların kamu kaygısı ve sosyal güvenlik hareketi kapsamında yapıldığını ve bu açıklamalarla sadece tek bir kişinin hedef alındığını siz onurlu halkıma duyuruyorum. Zira bahse konu kişi, hükümete ve yetkililere dil uzatarak onları tehdit etti. Amacım; değerli, kıymetli ve onurlu el-Halil şehrindeki hiç kimseyi kötülemek değildi. Eğer sözlerim farklı bir şekilde anlaşıldıysa herkesten özür diliyorum. Farklı hedefleri ve amaçları olan bir azınlık tarafından sözlerimin maksadından saptırılmasından dolayı üzgünüm” açıklamasında bulundu.

Editörün Seçimi

Multimedya