Mısır, Cemal Mübarek’in Kıbrıs’taki mal varlığını istiyor

Mısır, Cemal Mübarek’in Kıbrıs’taki mal varlığını istiyor

Pazar, 20 Ocak, 2019 - 09:15
Cemal Mübarek
Kahire/Şarku’l Avsat
Mısır Cumhuriyet Başsavcılığı, Kahire Ceza Mahkemesi’nden, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in oğlu Cemal Mübarek’in kendisi, erkek kardeşi Ala ve diğerlerinin borsayı manipüle etmek ve haksız kazançla suçlandığı davada mahkum edilmesi durumunda Kıbrıs’taki mal varlığına el koyulmasını istedi. Mahkeme,  Mübarek’i oğullarının ve başka yedi kişinin duruşmasını 23 Mart’a ertelemeye karar verirken, savcılık davada daha fazla tanığın çağrılmasını istedi.

Mısır yargısı Eylül ayında, hapis kararı sonrasında sanıklar tarafından sunulan şikayeti kabul etmiş ve 100 bin cüneyh kefaletle serbest bırakmıştı. Cumhuriyet Savcılığı temsilcisi, mahkemeden, dava sürecine ilişkin belgelerin görüşülmesi için eski Mali Denetleme Kurulu Başkanı Şerif Sami’yi ve eski borsa başkanı Muhammed İmran’ın çağrılmasını istedi.

Eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in 2011’de devrilmesinin ardından Mısır tarafından yapılan araştırmalar, oğullarının Kıbrıs’ta başkaları ile şirketleri bulunduğunu, ancak Mısır’ın henüz bu mal varlıklarını geri almadığını gösterdi. Cumhuriyet Başsavcılığı, Cemal Mübarek’i, kamu görevlileri ile kâr suçunda anlaşma ve kazanç sağlamak amacıyla Kıbrıs’taki şirketlerden biri aracılığıyla bir banka ile satış anlaşması düzenleme ve bankanın hisselerini edinme yoluyla kendisi ve şirketleri için haksız bir şekilde 400 milyon cüneyhi aşan bir mali tutar sağlamakla suçluyor.

Editörün Seçimi

Multimedya