Gelecekte popüler hale gelecek ve yok olacak meslekler

Gelecekte popüler hale gelecek ve yok olacak meslekler

Cumartesi, 19 Ocak, 2019 - 13:15
Independent/Londra
Günümüzün gözde bazı meslek dallarının gelecekte robotlar tarafından gerçekleştirilebileceği, popülerliğini yitiren işlerin yerine yepyeni dalların hayatımıza gireceği belirtiliyor.

Teknoloji tehdidi altındaki meslekler

"Robotlar Geliyor: İnsanlara Otomasyon Çağından Faydalanma ve Ayakta Kalma Rehberi" adlı kitabın yazarı John Pugliano'ya göre, doktorluk, mimarlık, avukatlık gibi meslekler hayatımızdan çıkmasa da eski popülerliğini yitirecek. 

Günümüzün en popüler meslekleri arasında yer alan yazılım mühendisliği, genetik mühendisliği ve yapay zeka uzmanlığının gelecekte de tercih edilen dallar olarak kalması bekleniyor. 

Ayrıca, çağın ihtiyaçlarının yepyeni meslek dallarını ortaya çıkaracağına inanılıyor. 

Mimarlık

Basit bina tasarımları, bilgisayar programlarıyla gerçekleştirilebiliyor. Bu sebeple önümüzdeki senelerde donanımlı, yaratıcı işlere imza atabilen, farklı düşünebilen mimarlar iş sahibi olabilecek ya da mevcut işlerini koruyabilecek.

Muhasebecilik

Temel muhasebecilik işleri, günümüzde bilgisayar programlarıyla gerçekleştiriliyor. Bu nedenle karmaşık muhasebecilik işlemlerini yapabilen kişiler, işlerine devam edecek ancak basit programlar bilgisayar yoluyla halledilecek.

Doktorluk

Gelişen teknoloji ve yapay zeka, doktorları da etkileyecek. Uzmanlığını almış isimler, görevlerine devam edecek ancak pratisyen olan kişilerin yaptığı işlerin bir bölümünü yapay zeka yapabilir hale gelecek.

Günümüzde bazı ameliyatların robotik cerrahi yöntemiyle yapıldığı biliniyor.

Çinlilerden 5G ile uzaktan ameliyat

5G teknolojisiyle çalışan dünyanın ilk uzaktan cerrahi ekipmanı, Çin'de kullanılarak test edildi. Bir doktor, bulunduğu şehirden başka bir şehirde, 5G bağlantısı kullanarak bir hayvana cerrahi operasyon yaptı. Gelecekte bu tip operasyonların robotlar tarafından insanlar üzerinde gerçekleştirilmesi ihtimali üzerinde çalışılıyor. Geleceğin gözde meslekleri

Web tasarımcılığı, mobil uygulama geliştiriciliği,  giyilebilir teknoloji uzmanlığı, 3D yazıcı mühendisliği, robot mühendisliği ve yaşlı sağlığını ele alan doktorluk alanı en popüler mesleklerden olacak gibi gözüküyor.

Özellikle robotlar hayatımızda daha etkin olacağından robotların bakımı ve onarımıyla ilgilenecek dallar da hayatımıza girecek. Robot mühendisliği de bunlardan biri.

Günlük işler

Pek çok mesleğin aksine, elektrikçilik, muslukçuluk gibi günlük işlerle uğraşan ustalara her zaman ihtiyaç duyulacağı düşünülüyor.

Editörün Seçimi

Multimedya