Libya ordusu ve güneyin temizlenmesi

Libya ordusu ve güneyin temizlenmesi

Cuma, 18 Ocak, 2019 - 12:45
Cibril Ubeydi
Libyalı araştırmacı yazar
Libya ordusu, ülkenin güneyindeki en büyük askeri üs olan ve devlet kontrolü dışında bulunan Temenhint Hava Üssü’nü kontrol ederek güneyde istikrarı gerçekleştirmek amacıyla terör gruplarını ve paralı unsurlarına yönelik büyük bir askeri operasyon başlattı.

Libya silahlı kuvvetleri, güneyi kurtarıp temizlemek, düzeni sağlamak, sınırdan sızan milislerin ve paralı unsurların yürüttüğü kaçakçılığı, şantajı ve kaosu bitirmek için harekete geçti. Ülkeyi korumak, Libya ordusunun görevleri arasında yer alıyor. Uluslararası silah yasağına rağmen teröre ve teröristlere karşı zaferler kazanan ve sivilleri koruyan Libya ordusu, ülkenin güneyinde güveni sağlamak için çöldeki DEAŞ kalıntılarını ve paralı unsurları takip etmekten geri kalmayacak.

Doğal kaynak bakımından zengin olmasından ve henüz yatırım yapılmamış verimli bir kaynak sayılmasından dolayı birçok taraf,  Şubat 2011’in ardından altın, uranyum, fosfat ve petrol gibi kaynakları kolay bir şekilde gasp etmek ve burada insan, silah ve uyuşturucu kaçakçılığı yapmak için Libya’nın güneyine müdahalede bulundu.

Libya’nın güneyi, Afrika merkezli isyan hareketlerinin ve yasadışı göçün –ki Libya, göç noktasında transit ülke konumunda bulunuyor- üssü haline geldi. Yasadışı göç tsunamisinin meydana geldiği bir zamanda Libya’nın güneyi, hem ulusal hem de bölgesel ve uluslararası güvenlik bakımından önem arz etmektedir. Bunun için güneyin güvenliği, yerel, bölgesel ve uluslararası çıkarı temsil etmektedir.

Libya’nın güneyinde Katar tarafından finanse edilen Çad ve Sudan merkezli silahlı muhalif grupların varlığı, güvenlik ve ulusal egemenlik noktasında tehlike oluşturmaktadır. Dolayısıyla Libya ordusu, yüzölçümün büyük olmasından dolayı görevin zorluğuna rağmen önemli bir zamanda harekete geçti. Güneydeki kabileler, Libya ordusuna destek vererek kurtarma, düzeni sağlama ve güvenliği gerçekleştirme operasyonu memnuniyetle karşıladı. Bu memnuniyet sayesinde Libya ordusuna bağlı güney halkından olan kabile gençleri, güneyi milislerin elinden kurtarma operasyonuna katılacak.

Libya’nın güneyinde; radikal gruplar, Bingazi’den kaçan el-Kaide’nin kalıntıları ve 4 Arap ülkesi tarafından aranan İslami grupların manevi babası Ali el-Sallabi’nin küçük kardeşi İsmail el-Sallabi’nin komuta ettiği savunma birlikleri bulunuyor.

Bu birliklere Katar tarafından silah, para ve araç-gereç yardımı yapılıyor. Hatta bütün Çadlı muhalif gruplar tarafından kabul görmese de Katar’ın ajanı, Çadlı asi ve muhalif lider Timan Erdimi aracılığıyla paralı unsurlar satın alınıyor.

Bazı uluslararası taraflar, yasadışı göçü engellemek bahanesiyle Libya’nın güney bölgelerinde askeri açıdan var olmak için krizi istismar ediyor. Güneyin kaynakları konusunda birbiriyle rekabet eden ve çatışan İtalya ve Fransa, uluslararası taraflara birer örnektir. Hatta durum, çatışan tarafların çıkarlarına hizmet edecek şekilde demografik bir değişiklik meydana getirmek için güneydeki kabileler arasında yeniden çatışma çıkartmaya kadar gitti. Krizin istismar edilmesi, güneyin karşı karşıya kaldığı sorunlardan birisidir.

Libya ordusu, güneydeki en büyük askeri üs olan, devlet kontrolü dışında bulunan ve siyasal İslam milisleri tarafından silah, para ve araç-gereç yüklü Katar uçakları için iniş pisti olarak kullanılan Temenhint Üssü’nün kontrolünü ele geçirdi. Yine siyasal İslam milisleri, terör malzemeleriyle yüklü Katar askeri uçaklarının illegal inişleri için el-Cufra gibi güneydeki diğer üsleri de kullandı.

Güvenlik Konseyi ve 5 büyük ülke tarafından Libya ulusal ordusuna getirilen silah yasağının devam etmesine rağmen Libya ordusu, ülkeyi terör kalıntılarından temizlemek için operasyonlar başlatıyor. Öte yandan terör gruplarına her taraftan silah akışı devam ediyor. En son Libya limanlarında silah yüklü Türk gemileri ele geçirildi. Bu da Güvenlik Konseyi’nin başta Katar olmak üzere terör destekçilerini takip etmeden Libya’daki istikrarı gerçekleştirmeye yönelik ciddiyeti noktasında soru işaretlerine yol açıyor.

Libya ordusunun terör gruplarına, insan ticareti yapan çetelere ve yasadışı göçe karşı başlattığı Libya’nın güneyini temizleme ve kanunu uygulama operasyonu, güneyde istikrarın gerçekleşmesini kesinlikle büyük ölçüde etkileyecektir.

DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya