Buteflika’nın ailesi, yönetimin değişmesi halinde güvenliğinden endişe duyuyor

Buteflika’nın ailesi, yönetimin değişmesi halinde güvenliğinden endişe duyuyor

Cuma, 18 Ocak, 2019 - 12:30
Cezayir/Boualem Goumrassa
Cezayir’deki bir muhafazakâr parti lideri, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın ailesinin, yönetimin ani bir şekilde el değiştirmesi durumunda güvenlik endişesi duyduğunu açıkladı.

Medya ve politik çevrelere dağıtılan bir belgede, Barış Toplumu Hareketi Başkanı Abdurrezzak Makri ile Cumhurbaşkanı’nın kardeşi ve başdanışmanı Said Buteflika arasında gerçekleştirilen toplantıların ayrıntısına yer verildi. Belgeye göre Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan önümüzdeki Nisan ayında gerçekleştirilmesi planlanan seçimlerin ertelenebileceği belirtildi.

Söz konusu parti başkanı, Cumhurbaşkanı’nın ailesinin seçimlerin ertelenmesini onayladığını bildirdi. Bunun nedeninin ise yerel ve küresel kamuoyunun beşinci dönem görevi kabul etmeyeceğini düşünmeleri olduğunu belirtti. Buteflika’nın dördüncü dönem cumhurbaşkanlığı sırasında yaşadığı sağlık sorunları artarken, muhalefetin daha sert olacağı göz önünde bulundurulduğunda Buteflika’nın bu görevi kaldırmakta zorlanacağı düşünülüyor.

Makri, Said Buteflika ile gerçekleştirdiği görüşmelerde, yönetimin bir başkasına geçmesine hazır olmadıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı ve ailesinin, gelecek iki yıl içinde ekonomik çöküşlerin sonuçları nedeniyle itibarları ve güvenliği konusundaki beklenen toplumsal gerilimlerden endişe duyuyor.

Editörün Seçimi

Multimedya