Husiler, Hollandalı generale ateş açtı

Husiler, Hollandalı generale ateş açtı

Cuma, 18 Ocak, 2019 - 08:45
Londra/Bedr el-Kahtani
Yemen'in Hudeyde kentindeki darbeci Husi milisleri, Yeniden Düzenleme Koordinasyon Komitesi (RCC) Başkanı Hollandalı General Patrick Cammaert ve beraberindeki heyeti taşıyan araca ateş açtı.

“Zor bir gün...” Yeniden Düzenleme Koordinasyon Komitesi Başkanı Hollandalı General Patrick Cammaert, 17 Ocak’ta Hudeyde’de yaptığı açıklamada söz konusu bu ifadeleri kullandı. Yemen hükümetinin açıklamalarına göre generalin, meşru yönetim ile yapılacak toplantı merkezine gidişi Husiler tarafından engellenirken, çeşitli suçlamalar ve baskılarla hareket alanının kısıtlanmaya çalışıldığı ifade edildi. Birleşmiş Milletler’in (BM) aktardığına göre ise, Patrick Cammaert ve ekibinin içerisinde bulunduğu BM araçlarından birine Husiler tarafından ateş açıldığı belirtildi.

İran destekli Husi milisleri, daha önce de BM Genel Sekreteri’nin eski Yemen Özel Temsilcisi İsmail Velid Şeyh Ahmed’e de Sana’da saldırı girişiminde bulunmuş ve Ahmed’in Mayıs 2017’deki Sana ziyareti, son ziyaret olmuştu. Silahlı milisler, o dönemde havalimanından ayrılan konvoyu kuşatmış ve konvoya ateş açmıştı. Daha sonra ise durum, Husiler tarafından bir suikast girişimi olarak nitelendirilirken, Özel Temsilcinin görevini devam ettirmeyi reddetmesine neden olmuştu.

Bu çerçevede Yemenliler, son sözlerinde “Husilerin Yemen'deki siyasi çözümü engelleyen taraf olduğunun görüldüğünü” söyleyen Velid Şeyh Ahmed’in yaşadıklarına dikkati çekerek, Husilerin generale karşı yasadışı eylemlerinden ve kışkırtıcı faaliyetlerinden endişe duyduklarını belirtti.

Konvoy saldırıya uğradı

BM tarafından 17 Ocak’ta yapılan açıklamada, Cammaert ve ekibinin olayın ardından güvende olduğu ifade edildi. Reuters’ın Yemenli bir kaynaktan aktardığına göre, General Patrick Cammaert’in konvoyu, koalisyonun kontrolündeki bir bölgeye ziyareti sırasında saldırıya uğradı. Saldırıdan İran destekli Husi milisler sorumlu tutulurken, BM sözcüsü Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Patrick Cammaert ve ekibi, üzerlerine açılan ateş sonrasında Hudeyde’de güvenli bir durumda” dedi.

BM’ye bağlı bir haber sitesine göre BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Cammaert’in “Koordinasyon Komitesi’ndeki Yemen hükümeti temsilcileriyle toplantıda olduğunu, ekibi ile toplantıdan ayrıldıktan sonra BM rozeti bulunan zırhlı aracına ateş açıldığını” söyledi. Yemenli gazetecilere konuşan Dujarric, “Ekip, başka bir olaya maruz kalmadan üsse döndü” diyerek, saldırıya dair ayrıntılı bilgiye yer vermedi. Aktarılana göre Hollandalı General ise tüm Yemen halkının yararına olarak sakinliğin sağlanması ve tüm taraflarca ateşkesin güçlendirilmesi gerektiğini yineledi.

Husiler barış çabalarını baltalamak istiyor

Yemenli bir yetkili, Husilerin gün boyunca generalin hükümet temsilcileriyle toplantısını engellemeye çalıştığını söyledi. İsveç müzakerelerine katılmış Yemen hükümeti heyetinden bir üye olan Tuğgeneral Askar Zail, Twitter hesabı aracılığıyla, Husilerin, General Patrick Cammaert’in bulunduğu otelden Hudeyde şehrinde hükümet temsilcileriyle düzenlenecek toplantıya gidişini engellediğini belirtti. Zail, “Toplantının bugün saat 11’de gerçekleşmesi planlanmıştı ve o zamandan bu yana hareketi engelleniyor” dedi. Bu çerçevede BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths de barış sürecini ve Hudeyde anlaşmasını kimin engellediğinin netleştirilmesi çağrısında bulundu.

Husiler, söz konusu saldırıdan bir gün önce ise Stockholm Anlaşması kapsamında herhangi bir ilerleme kaydedilmemesinin sebebinin, “General Patrick Cammaert'in başka bir gündemi uygulamaya çalışması ve anlaşmaya dair gidişatın dışına çıkmasından” kaynaklandığını söylemiş ve Hollandalı generale yüklenen sorumluluğun onun kapasitesinin üzerinde olduğunu ifade etmişti.

Geçtiğimiz hafta Husiler, generale karşı medya üzerinden saldırılarını artırırken, Husi liderleri, başta Hudeyde limanından geri çekilme ve milislerin liman güvenliği sorumluluğunu teslim etme meseleleri olmak üzere Stockholm Anlaşması’nın maddelerini reddederek Cammaert’e bölgeden ayrılma çağrısı yapmıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya