Fas, 2018’de 89 bin yasadışı göç girişimini engelledi

Fas, 2018’de 89 bin yasadışı göç girişimini engelledi

Cuma, 18 Ocak, 2019 - 06:45
Akdeniz'deki göçmenleri kurtarmaya çalışan İspanyol sivil toplum örgütüne ait bir kurtarma gemisi (AP)
Rabat/Şarku’l Avsat
Fas hükümeti, 2018'de bir yıl öncesine göre yüzde 37’lik bir artışla, 89 bin yasadışı göç girişiminin engellendiğini açıkladı.

Fas, Avrupa’ya yasa dışı yollardan girmek isteyen Afrikalı göçmenlerin ana durağına dönüşürken, Fas İçişleri Bakanlığı istatistiklerine göre yetkililer, 229'dan fazla kaçakçılık şebekesini çökertti.

Afrikalıların vizesiz olarak girebildiği Fas, İtalya'nın göç konusunda daha sert bir duruş sergilemesi ve Avrupa Birliği’nin (AB) Libya sahil güvenliğine yardım etmesinden bu yana Avrupa'ya gitmek isteyen göçmenler için ilk güzergâhı oldu.

Son istatistiklere göre geçtiğimiz yıl yakalanan yasadışı göçmenlerin yüzde 80'inin yabancı uyruklu olduğu belirtilirken, 29 bin 715 kişinin boğulmaktan kurtarıldığı ve 5 bin 608 kişinin ise kendi ülkelerine gönüllü olarak geri döndüğü ifade edildi.

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Sorumlusu Federica Mogherini, Rabat’ta yaptığı basın toplantısında, AB’nin geçtiğimiz Ekim ayında yasadışı göçü engellemesine yardımcı olmak için söz verdiği 140 milyon eurodan 30 milyon euronun ödendiğini bildirdi.

Uluslararası Göç Örgütü'ne (IOM) göre 2018'de Akdeniz’den Avrupa’ya giren 111 bin 558 göçmen ve mültecinin yaklaşık yarısı, İber Yarımadası’nı Kuzey Afrika'dan ayıran Batı Akdeniz havzasına geçti.

IOM, Batı Akdeniz yolunda, yaklaşık 2 bin 217 kişinin öldüğünü belirtti.

Editörün Seçimi

Multimedya