Libya: Trablus'taki çatışmalar alevlendi

Libya: Trablus'taki çatışmalar alevlendi

Perşembe, 17 Ocak, 2019 - 14:00
Trablus sokaklarının silahlı milisler arasında tanık olduğu çalışmalarda ölme ve yaralanma vakaları yaşandı (Reuters)
Kahire/Şarku’l Avsat
Birleşmiş Milletler (BM) misyonunun (UNSMIL) Libya’nın başkenti Trablus’taki silahlı milisler arasında öncülük ettiği ateşkes yeni bir çöküş sürecinde. Milisler arasında 16 Ocak’ta çatışmalar patlak verdi.

Fayiz es-Serrac'ın başkanlık ettiği Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı Trablus’u Koruma Gücü ise, başkent Trablus’un güneyinde bir saldırıyı geri püskürttüklerini açıkladı. 

Güvenlik kaynaklarının belirttiğine göre, Trablus’un güneyinde hala çatışmalar yaşanırken, 16 Ocak’ta patlak veren çatışmalar sırasında onlarca kişi öldü ve yaralandı. Ancak Trablus’taki Yaralı İşleri Dairesi Sözcüsü, 2 kişinin öldürüldüğünü duyurdu. Aktarılana göre, başkentte milisler arasında bu yıl patlak veren çatışmalarda onlarca kişi öldü ve 17 kişi de yaralandı.  

Çatışmalar çerçevesinde başkent Trablus’un güneyindeki Kasr bin Kaşir bölgesi girişinde orta ve ağır silahlar kullanıldı. Söz konusu durum, ölüm oranlarının artmasından duydukları korku dolayısıyla yerel halkın kitlesel göçüne yol açtı. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Yaralı İşleri Dairesi ise çatışmalara yakın alanlara ambulans sevk etti.

Serrac hükümetine bağlı İçişleri Bakanlığı, Trablus’un güney bölgelerinin güvenlik ve insani şartların bozulmasına tanık olduğunu ve silahlı çatışmalar nedeniyle eğitimin bir süre askıya alındığını açıkladı. 

Bakanlık, Trablus Havalimanı çevresinde de insanlara bazı politikaların empoze edildiği konusunda uyarıda bulunurken, durumu kabul edilemez olarak nitelendirdi. Sağlık Bakanlığı, “hayati ve bağımsız bir kuruma müdahale edildiğini ve alanın herhangi bir bölgesel veya milis kuvvetine maruz bırakılmayacağını vurguladı. Bakanlık ayrıca, “Devlet kuruluşları tarafından havalimanı, kurumlar ve çevre alanlar üzerinde kontrol sağlama eylemleri yapılacaktır” dedi.

Başkanlık Konseyi bürosundan 16 Ocak’ta yayınlanan bildiriye göre Fayiz el-Serrac, İçişleri Bakanı Fethi Baş Agha da dahil olmak üzere bazı bakanlarla “başkentteki güvenlik durumunu, güvenlik düzenlemelerini uygulama ve kamu düzenini sağlama adımlarını, terör örgütlerine karşı mücadelede alınan güvenlik ve askeri tedbirleri” görüşmek üzere bir toplantı gerçekleştirdi. 

Öte yandan Libya’daki BM misyonu, 16 Ocak’ta başkent Trablus’un güney bölgelerindeki son askeri hareketliliğin yakından takip edildiğini açıkladı. Geçtiğimiz Eylül ayında sağlanan ateşkesin ihlaline karşı uyarıda bulunan misyon, başkentin güvenliğinin bozulmaması ve sivillerin hayatlarının, mallarının tehlikeye atılmaması çağrısı yaptı.

BM misyonu, “Ateş açan taraf her kim olursa olsun tüm sorumluluğu üstlenecek” diyerek, gerekli tüm önlemlerin alınacağını söyledi. Bu çerçevede çatışmalardan saatler önce, Trablus’u Koruma Gücü ve Yedinci Piyade Tugayı, yayınladıkları bildirilerle karşılıklı suçlamalarda bulundu. 

Öte yandan Tarhuna şehri Belediye Meclisi, 16 Ocak’ta Trablus’un güneyindeki ateşkes anlaşmasının ihlali nedeniyle başkentte dışarı çıkılma yasağı alındığını, eğitim ve hizmet kuruluşlarının faaliyetlerine bir süreliğine ara verildiğini açıkladı.

Diğer taraftan Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu, “petrol, gaz tesislerini ve militanlarla mücadeleyi” güvence altına almak için ülkenin güneyindeki askeri operasyonuna devam ediyor. Bu çerçevede Sebha askeri bölgesi, ordunun görevlerini yerine getirebilmesi için yerel halka çatışma bölgelerinden uzaklaşma çağrısı yaptı. 

Ordu sözcüsü Tuğgeneral Ahmed el-Mismari, 16 Ocak’ta “Ordu güçleri, suç çetelerini temizlemek amacıyla güney bölgelerinin tamamına konuşlanmadan önce ilk olarak Sebha ve Ubari bölgelerini kontrol edecek” dedi.

Uluslararası açıdan tanınan Trablus’taki Serrac hükümeti, Hafter’e bağlı güçlerin güneydeki petrol sahalarına ilerleyişleri konusunda sessizliğini korurken askeri kaynaklar, son günlerde birçok ordu biriminin, Bingazi’den Sebha’ya ve güneydeki birçok şehre hareket ettiğini söyledi. 

İsminin verilmemesini isteyen bir yetkili yaptığı açıklamada, ordu güçlerinin “devlet çalışanlarının maaşlarının ödenmesi ve bölgenin gelişmesi için” kabileler tarafından başlatılan protestolar nedeniyle geçtiğimiz yılın sonundan bu yana kapalı olan alanlara yönelmeyi planladığını belirtti.

Editörün Seçimi

Multimedya