Hamas, BM ofisine sığınan 3 İtalyanı serbest bıraktı

Hamas, BM ofisine sığınan 3 İtalyanı serbest bıraktı

Perşembe, 17 Ocak, 2019 - 14:00
Ramallah/Kifah Zebun
Gazze’de, Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) ve BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) büroya sığınan 3 İtalyalının, İsrail Özel Kuvvetleri’nin üyesi olmadıklarını Hamas’a ispat ettikten sonra binadan ayrılmalarına izin verildi.

Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklara göre, Kassam Tugayları ve Hamas’a bağlı diğer güvenlik birimlerinin söz konusu 3 yabancının İsrail Özel Kuvvetleri’ne bağlı olduğunda şüphelenmesiyle büyük bir kriz patlak verdi.

Kaynaklardan öğrenildiğine göre, Hamas’a bağlı güçler, 3 İtalyalı güvenlik güvenlisinden şüphelenerek kullandıkları arabayı durdurarak aramak istedi.

Söz konusu 3 kişi bu talebi reddederek, UNESCO ve OCHA bürolarının bulunduğu merkeze kaçtı. Hamas’a bağlı birimler, Gazze’deki BM ofisinin etrafını kuşatarak 3 yabancıyı gözaltına alma konusunda ısrar etti.

BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov ile Arap ve İtalyalı diplomatlar yaşanan krize müdahale etti. Mladenov ve diplomatlar, söz konusu 3 kişinin İtalyan uyruklu olduğunu ve resmi görevde bulundukları konusunda Hamas’ı ikna etmeye çalıştı.

İtalya’nın Kudüs Büyükelçisi Fabio Sokolowicz, İtalyanların kimliği ve Gazze’de bulunma nedenleri konusunda geniş bilgi verdi ancak Hamas kimliklerini sorgulama konusunda ısrar etti.

3 İtalyanın, Gazze Konsolosluğu’na yakında yapılacak olan bir ziyaretin güvenliğini saplama konusunda görevli oldukları Hamas’a bildirildi.

İtalya’nın Kudüs Büyükelçisi Fabio Sokolowicz ile Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniyye’nin temaslarının ardından ise kriz çözüldü ve 3 İtalyanın binadan ayrılmasına izin verildi.

Söz konusu İtalyan vatandaşları, sığındıkları BM ofisinden çıkarak, Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı’ndan Gazze’yi terk etti.

Kaynağa göre, Hamas’a bağlı güvenlik birimleri, iki ay önce, İsrail özel kuvvetlerinin Gazze’ye sızarak yabancı örgütlerin kimliği altında bir süre kalmasına benzer bir olayla karşı karşıya kalındığını düşündü.

Gazze Şeridi'ndeki İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İyad el-Bezm, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, güvenlik birimlerinin, 3 İtalyanın içinde yer aldığı arabanın kısa bir süre önce etrafa ateş açılan bir bölgede olması nedeniyle gözaltına alındığı, yapılan araştırmalar sonucunda kimlikleri ve Gazze’ye güvenlik prosedürlerinden geçerek girdiklerinin tespit edildiğini ayrıca söz konusu ateş açma olayıyla ilgilerinin de olmadığının ortaya çıktığını söyledi.

Yaşanan bu olay, Hamas’ın, geçtiğimiz Ekim ayında İsrail Özel Kuvvetleri’nin Gazze’ye sızma girişiminin ardından, bölgedeki güvenlik önlemlerini arttığına işaret etti. Şarku’l Avsat’a konuşan güvenlik kaynakları, Hamas’ın o zamandan beri sınırdaki varlığını yoğunlaştırdığını, yabancıları dikkatli incelemeye tabi tuttuğunu ve Gazze'deki tüm yabancı delegasyonların hareketlerini yakından takip ettiğini bildirdi.

Editörün Seçimi

Multimedya