Wall Street Journal: Beyaz Saray, Pentagon’dan İran’a askeri saldırı planlamasını istedi

Wall Street Journal: Beyaz Saray, Pentagon’dan İran’a askeri saldırı planlamasını istedi

Pazartesi, 14 Ocak, 2019 - 11:45
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, geçen hafta Başkan Donald Trump ve üst düzey askeri komutanlar ile gerçekleştirilen toplantı öncesinde (AP)
Washington/ Hiba el- Kudsi
The Wall Street Journal gazetesinin haberine göre ABD’nin şu an görevde olan ve eski yetkilileri, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Savunma Bakanlığı’ndan İran’a karşı askeri saldırı planları hazırlamasını talep ettiğini bildirdi.

Gazetenin dünkü haberinde İran’a bağlı milislerin geçen yıl eylül ayında ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne havan topu ile gerçekleştirdiği saldırının ardından John Bolton’ın başkanlığını yaptığı ABD Ulusal Güvenlik Konseyi, Pentagon’da askeri saldırı planları yapma talebinde bulundu. Gazeteye göre söz konusu talep, Basra Havalimanı yakınındaki Washington temsilciliğine 107 mm’lik roketlerle düzenlenen saldırıdan önce yapıldı.

İran’a bağlı milisler, ABD’nin Bağdat’taki diplomatik tesislerinin olduğu alan da dahil birbirinden uzak bölgelere 3 havan topu fırlatmıştı. Saldırıda kimse zarar görmemişti. Ancak bu durum Washington’da büyük endişeye neden olmuştu. ABD Büyükelçiliği, sık sık saldırıların hedefi olan Yeşil Bölge'de bulunuyor.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, saldırıya güçlü bir şekilde yanıt vermek için çok sayıda toplantı düzenledi.

Görüşmeler hakkında bilgi sahibi olan yetkililere göre Ulusal Güvenlik Konseyi, İran’a operasyon düzenlenmesi planı çerçevesinde hem Irak’ta hem de Suriye’de saldırı başlatma seçeneklerinin bulunmasını da istedi.

Ulusal Güvenlik Konseyi’nin eski Başkan Yardımcısı Mira Ricardel, büyükelçiliğe gerçekleştirilen saldırıyı bir savaş eylemi olarak niteleyerek buna cevap verilmesi gerektiğini söyledi. Geçen nisan ayında göreve gelen Ricardel, kasım ayında First Lady Melania Trump’ı açıkça eleştirmesinin ardından görevden alınmıştı.

Gazete’nin haberinde ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’nin İran’a saldırı gerçekleştirme talebinin Pentagon’daki ABD’li komutanlarıın ve Dışişleri Bakanlığı’ndaki üst düzey diplomatların endişelenmesine neden olduğu belirtildi. İsmini vermek istemeyen eski bir yetkili, bu talebin herkesi şoka uğrattığını söyledi. Konsey’in özellikle ufak çaplı hasarlara neden olan, can kaybı ve yaralanmanın meydana gelmediği saldırılara cevap olarak İran’a saldırmak için uzun vadeli askeri seçenekler talep ettiğini aktardı.

 Kaynaklara göre Pentagon, Ulusal Güvenlik Konseyi’nin talebine yanıt verdi. Ancak İran’a karşı saldırı planlarının tamamlanarak Beyaz Saray’a sunulup sunulmadığı bilinmiyor. Gazeteye göre ayrıca Trump’ın bu talepten haberdar olup olmadığı hakkında da bilgi bulunmuyor.

Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Garrett Marquez, Konsey’in misyonunun politikaları koordine etmek ve Başkan’a çeşitli tehditlere hazırlanmalarını ve bunlarla başa çıkmalarını sağlayacak seçenekler sunmak olduğunu söyledi.

Marquez açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bağdat'taki elçiliğimize ve Basra'daki konsolosluğumuza yapılan saldırının ardından personelimizin durumunu incelemeye devam ediyoruz. Personelimizin güvenliğini ve ilgi alanlarımızı korumak için çok çeşitli seçenekleri göz önünde bulunduracağız.”

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı, geçen nisan ayında göreve gelmeden önce nükleer bombaların geliştirilmesini engellemek amacıyla İran'a önleyici saldırı düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Çok sayıda Beyaz Saray yetkilisi, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin İran konusundaki tutumunun Bolton’ın tavsiyeleri ile ilişkili olduğu görüşünde. Bolton ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Beyaz Saray içerisinde İran rejimine ‘aşırı’ baskı uygulamayı ve Tahran'da hükümeti zayıflatmak için çeşitli ekonomik ve diplomatik adımlar atmayı hedefleyen daha sert bir politikada için güçlü ve etkili bir ikili oluşturdu.

Bolton, Trump’ın İran’la nükleer anlaşmadan çekilme ve Tahran’a uygulanan ekonomik yaptırımları sıkılaştırma yönündeki adımının önde gelen destekçilerindendi. John Bolton ayrıca İran’ı ABD veya müttefiklerini tehdit ettiği takdirde ‘cehennemle karşı karşıya’ kalacağı konusunda da uyarmıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya