Zarif’ten ABD yaptırımlarının gölgesinde Bağdat ziyareti

Zarif’ten ABD yaptırımlarının gölgesinde Bağdat ziyareti

Pazartesi, 14 Ocak, 2019 - 11:15
Bağdat/Fadıl En-Nişemi
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif, bir dizi temasta bulunmak üzere önceki gün Irak'ın başkenti Bağdat'a gitti.

Bakan Zarif ve beraberindeki heyeti Bağdat Havalimanı’nda karşılayan isim Iraklı mevkidaşı Muhammed Ali el-Hekim oldu. Zarif, Adil Abdulmehdi’nin başbakanlık koltuğuna oturduğu Ekim ayından bu yana ilk defa Bağdat’ı ziyaret etti.

Söz konusu ziyaretin ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Bağdat ziyaretinden sadece 5 gün sonra gelmesi, Zarif’in gerçekleştirdiği ziyaretin ABD-İran ilişkilerindeki krizle ve ABD’nin Tahran’a yönelik yaptırımlarla bir bağlantısı olduğu yönündeki ihtimalleri güçlendiriyor. Bu ziyaret, ayrıca Irak’ın ABD yaptırımları hususundaki tavrını öğrenmek ve Bağdat’tan yaptırımlara karşı bir güvence almayı hedefliyor.

İran Dışişleri Bakanlığı’nın ziyaret öncesinde Zarif’in havaalanında uçağa binerken çekilen fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşmasını değerlendiren gözlemciler, bunun Irak’a gizlice ziyaret düzenleyen ABD’li yetkililerin aksine İranlı yetkililerin Bağdat’a yapacağı ziyaretin aleni olduğu mesajını içerdiğine dikkat çektiler. Hatırlanacağı üzere ABD Başkanı Donald Trump, Irak'ın Enbar vilayetindeki Aynu'l Esed Askeri Üssü'nü gizli bir şekilde ziyaret etmişti. Gözlemcilere göre bu ziyaretle aynı zamanda ABD’ye, Bağdat’ın Tahran’dan uzak durmadığı ve iki ülke arasındaki ortaklığın halen devam ettiği mesajı verildi. Bu haberin yazıldığı ana kadar Irak’tan ziyaretle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, dünkü açıklamasında, Bağdat ziyaretinde Zarif’e kamu ve özel sektörlerdeki şirketlerin müdürleri ve bazı siyasetçilerin eşlik ettiğini aktardı.

Zarif’in Bağdat temasları kapsamında Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Meclis Başkanı Muhammed Halbusi ve Cumhurbaşkanı Berham Salih’le de bir araya gelmesi bekleniyor.

İran’ın Bağdat Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, İranlı Bakan’ın Salı günü Erbil’de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) yetkilileriyle bir araya geleceği daha sonra buradan Necef’e geçerek Perşembe günü Irak ziyaretini noktalayacağı bildirildi. Ayrıca Zarif'in Irak’ın birçok kentinden işadamlarının katılımıyla düzenlenecek Ortak Ticaret Konferansı’na katılması bekleniyor.

Şarku’l Avsat’a konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen Irak-İran ilişkileri uzmanı, Zarif’in Irak ziyaretini şöyle değerlendirdi;

“Zarif’in Bağdat ziyareti, İranlı yetkililerin, Irak’ın Tahran’ın pençesinden kurtulmasından duyduğu endişenin bir sonucu olarak gerçekleşmiştir. İran, Irak’ın kendi kapsam alanından çıkarak, bölgesel ortaklar edinmesinden endişeli. Zira Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih’in Ankara’daki temasları sırasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Rusya, Irak ve Türkiye’yi bir araya getirecek bir ortaklıktan bahsetmesi bunun açık bir göstergesiydi. Fakat ziyaretin aynı zamanda, uluslararası arenada meydana gelen son değişimlerin ışığında Bağdat, Tahran ve diğer ülkelerin yer alacağı yeni bir ortaklığın kurulması fikrine binaen yapılmış olduğu ihtimali yabana atılmamalı.”

Uzman açıklamasının devamında, “İran, ABD ile şiddetli krizler yaşadığı bir dönemde Irak’ı daima arka bahçesi olarak görmek istiyor. Irak’ın bölgede egemenliği ve tam otoritesi bulunan merkezi bir devlete dönüşmesini istemiyor. Aynı şekilde bu ziyaret ile yeni yönetimin bölgeye ve dünya ülkelerine açılma iradesini kırma ve İran’la sınırlı işbirliği çerçevesinde kalmasını sağlamayı hedeflemiş olması da ihtimal dahilinde” diye konuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya