Rizan Haddu: Washington, Şam’la müzakereleri önlemeye çalıştı

Rizan Haddu: Washington, Şam’la müzakereleri önlemeye çalıştı

Pazar, 13 Ocak, 2019 - 07:45
Moskova/Raid Cebir
Rus haber ajansı Ria Novosti’ye açıklamalarda bulunan Kürt siyasetçi ve YPG’nin eski Afrin medya danışmanı olan Rizan Haddu, ABD’nin, Kürt yönetimi ile Suriye hükümeti arasındaki müzakerelere engel olamaya çalıştığını söyledi.

Haddu, Ria Novosti’ye, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in Suriye'nin kuzeyindeki Kürt bölgelerinde özerklik meselesini Şam'la müzakere etmemeleri tavsiyesinde bulundukları bir dizi mektup gönderdiğini belirtti. Buna Şubat ayında yapılması planlanan NATO toplantısının gerekçe gösterildiğini ifade eden Haddu, Jeffrey'in mektuplarında “Suriye'nin kuzeyindeki hava sahasını kapatma olasılığından” bahsettiğini vurgulayarak, “ABD'nin açıklamaları endişe verici” ifadelerini kullandı.

Müzakerecilerin karar alma konusunda geç kalmalarının Demokratik Suriye Konseyi (DSG) ve öz yönetimin çıkarına olmadığı konusunda uyaran Haddu, “Kürt yönetiminin bir kısmının ABD’nin kararında değişiklik beklediğini” belirterek duydukları üzüntüyü dile getirdi. Bununla birlikte Suriye hükümeti ile görüşmelerin devam ettiğini ifade eden Haddu müzakerelerin olumlu bir ortamda gerçekleştiğinin altını çizdi.

Haddu, Suriyeli Kürt temsilcilerin çoğunun, DSG eş başkanı Riad Darar’ın bir ay önce Şarku’l Avsat gazetesine verdiği demeçte kullandığı “Suriye hükümetinin Mart 2011'de meşruiyetini kaybettiğini” şeklindeki ifadeleriyle aynı fikirde olmadıklarını belirtti.

“Müzakerelere hız verildi”

Kürt yönetimi ile müzakerelerin ilerleyişinde Şam’dan “olumlu sinyaller” alınmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Haddu, Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad’ın son açıklamalarına atıfta bulunarak, Şam'ın olası Türk askeri operasyonu çerçevesinde Kürtlerle müzakerelere hız verdiğini vurguladı.

Rusya, aceleci davranmıyor

Öte yandan Moskova’nın, son günlerde ABD’nin art arda gelen açıklamaları karşısında resmi tutumunu ilan etme konusunda acele etmemesi oldukça dikkat çekiciydi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamalarda, Şam ile Kürtler arasında bir diyalog başlatılması ve Suriye hükümetinin ABD güçlerinin boşalttığı alanlarda kontrolünü genişletmesi gerektiğini vurguladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, ABD ile birçok anlaşmazlığa rağmen Washington’la iletişim kanallarının açık olduğunu açıkladı. Diğer yandan Rusya’nın birçok kez ABD ile Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmesi konusunda temaslar kurmak istediğini ima etmesine rağmen bu konuyla ilgili henüz Washington ile Moskova arasında görüşme olduğuna dair herhangi bir işaret yok. Bununla birlikte ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton dün yaptığı açıklamada, ABD’nin Suriyeli Kürtlerin güvenliği konusunda gerekirse Rus tarafıyla görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

“Kürtlerin zarar görmemelerini sağlamalıyız”

ABD Başkanı Donald Trump’ın 23 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde, Suriye’de ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyonla birlikte DEAŞ’a karşı savaşan Kürtleri hedef almamaya dikkat etmelerini söylediğini belirten Bolton, “Kamuoyuna da açıkladığımız gibi ben ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bunu göz önünde bulunduracağına inanıyoruz” dedi.

Önümüzdeki hafta devam edecek olan bu müzakerelerin “karşılıklı olarak kabul edilebilir meyveler vermesini” umduğunu aktaran Bolton, “Kürtlerin çok zor durumda ve bize çok sadık olduklarını biliyoruz. Onların zarar görmemelerini sağlamalıyız. Bunu Türkiye’yle konuştuk. Gerekirse Rusya’yla da konuşuruz” şeklinde konuştu.

Bolton, özellikle Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik olası askeri operasyonunun ABD birliklerinin Suriye’den çekilmesiyle bağlantılı olmadığı yönündeki açıklamaları çerçevesinde Suriye’de ABD askerlerinin hedef alınması durumunda Washington’un atacağı adımlarla ilgili bir soruya, “ABD Başkanı Trump’ın Amerikan askerlerini Suriye’den çekme kararının temelinde ABD ordusunun özellikle ABD’nin müttefikleri tarafından tehlikeye sokulmasını engelleme fikri yatıyor” şeklinde yanıtladı.

Editörün Seçimi

Multimedya