Fransa: Macron'dan İslam açılımı

Fransa: Macron'dan İslam açılımı

Cuma, 11 Ocak, 2019 - 14:00
Paris Ulu Camii
Paris/ Mişel Ebu Necm
Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, Paris Ulu Camii salonunda bir serginin açılışını yaptı. 19. yy’dan Cezayir’in bağımsızlık tarihi olan 1962 yılına kadar olan dönemde Fransız ordusuna katılan askerlerin resimleri sergileniyor.

Savunma Bakanlığı arşivlerinden çıkarılan fotoğraflarla açılan sergi, bir yandan Müslüman askerlerin Fransız ordusunda Birinci ve İkinci Dünya Savaşları’nda on binlercesinin ölümüyle yaptığı fedakarlıklara işaret ederken bir yandan da,  2015 yılından beri Fransa’yı vuran terör olaylarının arkasındaki Müslüman göçmenlerle ilgili tartışmalara dikkat çekmiş oldu.

Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron konuya ilgili teklifini geçen sonbaharda sunmaya kararlıydı. Ancak, Elysee Sarayı çevresi görüşlerini açıklamadan önce geniş istişarelerde bulunması önerisinde bulunmuştu.

Bu bağlamda Macron, Elysee Sarayı’nda Pazartesi günü bir buçuk saat boyunca Fransa İslam Konseyi’nden bir grupla görüştü. Ayrıca dün Macron, içlerinde Budist temsilcilerin de bulunduğu farklı din temsilcilerini de kabul etti. Her iki toplantıda Fransa Başbakanı Edouard Philippe ve Din İşlerinden Sorumlu Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner de bulundu. Macron her iki bakandan da önerilerini istedi.

Buna paralel olarak Macron cumhurbaşkanlığının fikirlerini zenginleştirmek için kendi adına araştırmalar yapan bir birimle çalışıyor. Macron’un son adımları planını açıklamaya yaklaştığını gösteriyor.

Başkanlık çevreleri, göçmenlerle ilgili reformların yapılması için din mensupları ve sivil toplum örgütleriyle yapılan görüşmelerde bazı ilkelerin önemsendiğini dile getirdi. Bunlar; meşhur 1905 yılında yürürlüğe giren laiklik ilkesinin güçlendirilmesi, hükümet Hristiyanlık ve Musevilik dışında Müslümanların da Fransa’daki konumuna binaen kanunun bazı maddelerini güncellemek istiyor. İslam tahminen 6 milyon bağlısı ile Katoliklerden sonra ikinci sırada yer alıyor. Buna rağmen 1905 tarihli kanunda  bir kabul görmemişti. Bu nedenle Müslümanların da diğer dinlerin gördüğü muameleyi görmesi için kanun da bazı değişikliklere gidilmesi gerekiyor.

Reformların ikinci amacı, Müslümanların dini işlerini organize etmesine ayak uydurmak. Son 20 yıldır sol ve sağ siyasetçiler bu konunun düzenlenmesinde izlerini bırakmaya çalışıyor. Ancak konuyla ilgili bir şey yapan tek kişi 2007-2012 yılında İçişleri Bakanı olan Nicolas Sarkozy oldu. O, hala varlığını sürdüren Fransa İslam Konseyi’ni kurdu. Ancak günahıyla sevabıyla yapılan tüm değerlendirmeler bu konsey üzerine yöneltildi. Bazıları terör eylemlerinin artmasını bu Konsey’e bağladı.

Paris, Fransa’da yaşayan Müslümanların kendi işlerini yürütebilmelerini ve Fransız değerlerini sağlamlaştırmak için Fransa’daki imamların rehabilite edilmesini sağlamak istiyor. Yine Fransa camilerde şiddet yanlısı fikirlere karşı hoşgörülü bir inancın yaygınlaşmasına çabalıyor. Güvenlik görevlileri geçtiğimiz üç yıl içinde vaazlarda radikal çağrılar yapıldığı gerekçesiyle pek çok imamı sınır dışı edip bazı camileri ibadete kapattı.

Macron ve hükümet bu hedeflerin gerçekleşmesini 1905 tarihli kanunda bazı değişikliklerin yapılmasına bağlıyor. Fransa İslam Konseyi başkan yardımcısı Enver Kabibiş, Elysee Sarayı'ndaki Macronla  yapılan dünkü toplantıdan sonra şunları söyledi: “Macron, değişikliklerin İslam'a yönelik olmadığını ve amacının eski hükümlerden bazılarını ortadan kaldırmak olduğunu söyledi. Öte yandan, cumhurbaşkanlığı , ilk amacın laikliği teşvik etmek ve dinlerin kendi işlerini yönetmelerini ve bağımsızlıklarını sağlamaları olduğunu vurguladı. Macron, aynı zamanda hukuka ve düzene saygı duyulmasını istediklerini, nefret ve aşırılık söylemlerine karşı mücadele etmenin amaçları arasında yer aldığını söyledi.”

Editörün Seçimi

Multimedya