Carlos Ghosn’a 2 yeni suçlama

Carlos Ghosn’a 2 yeni suçlama

Cuma, 11 Ocak, 2019 - 12:00
Carlos Ghosn (AP)
Tokyo/Şarku’l Avsat
Tokyo Savcılığı, bugün, Kasım ayından bu yana tutuklu bulunan Nissan-Renault-Mitsubishi'nin eski üst yöneticisi Carlos Ghosn aleyhinde 2 yeni suçlama yöneltti.

Bu suçlamalar Ghosn’un durumu hakkındaki belirsizliği artırırken, avukatları derhal kefaletle serbest bırakılmasını istedi.

Tokyo Mahkemesi, güven istismarı ve 2015-2018 yılları arasında Nissan Grubu’nun borsa raporlarında gelirini tam olarak açıklamama suçlarından Ghosn hakkındaki davanın takibine devam edileceği kararı alındığını açıkladı.

Gelirlerin tam olarak açıklanmaması ile ilgili suçlama, Ghosn’un yardımcısı olan ve 25 Aralık’ta kefaletle serbest bırakılan Greg Kelly’e ve ‘Nissan Grubu’na da yöneltildi.

3 taraf da 10 Aralık’ta son 5 yılda elde edilen geliri tam olarak açıklamamakla suçlandı.

Carlos Ghosn, Salı günü ilk kez yargı önünde suçlamaların yanlış olduğunu ve kendisine karşı yönetilen suçlamaları reddettiğini söyledi.

Savcılık, Ghosn'un 2008 yılındaki küresel mali kriz döneminde özel yatırımları yüzünden Nissan'ı 16.6 milyon dolar zarara uğrattığını iddia ederek, güven istismar ettiğini açıkladı.

64 yaşındaki Ghosn, 19 Kasım’dan bu yana Tokyo’nun kuzeyindeki bir gözaltı merkezinde tutuklu bulunuyor. Çarşamba gecesi ateşi yükselen Ghosn’un sorgusunun zor yapıldığı açıklandı. Avukatı Motonari Otsuru, Cuma gecesi Ghosn’un sağlık durumun normale döndüğünü açıkladı.

Şimdiye kadar sessiz kalan Ghosn’un eşi, Perşembe günü yaptığı açıklamada, eşinin ağır şartlar altında tutulduğunu ve sağlığından endişe duyduklarını söyledi.

Yeni suçlamalarla birlikte savcılar, tutukluluğun uzatılması için 4. bir gerekçe de sunmaya karar verebilir. Bununla birlikte Ghosn, 48 saat boyunca ihtiyati gözaltında tutulabilir ve mahkemenin onayıyla 10 günlük gözaltı süresi 2 kez uzatılabilir.

Bu sorunlara rağmen Renault Grubu, onu yönetim kurulundan çıkarılan Nissan ve Mitsubishi Motors’un Japon ortaklarının aksine Lübnan asıllı Brezilyalı-Fransız iş adamı olan Ghosn’u yönetim kurulunun başında görevde tuttu.

Renault yönetim kurulu Kasım ayı sonunda başlayan iç soruşturmayı incelemek için Perşembe günü bir araya geldi. Grup, 2017 ve 2018 yıllarında üst düzey yöneticilerinin gelirlerinde herhangi bir hile görmediklerini söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya