Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde seçim krizi

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde seçim krizi

Cuma, 11 Ocak, 2019 - 11:30
​Nuakşot/Şeyh Muhammed
Demokratik Kongo Cumhuriyeti Bağımsız Ulusal Seçim Komisyonu, ana muhalefet partisi UDPS'nin lideri ve adayı Felix Tshisekedi’nin geçtiğimiz 30 Aralık’ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerini kazandığını açıkladı. Öte yandan ülkenin tanık olduğu şiddet eylemlerinde şu ana kadar en az 6 kişi hayatını kaybetti.

Bağımsız Ulusal Seçim Komisyonu Başkanı Kornay Nanga, geçici sonuçlara göre Demokrasi ve Sosyal İlerleme Birliği’nin (UDPS) başkanı ve devlet başkanı adayı Tshisekedi’nin oyların yüzde 38.57’sini aldığını, bazı muhalefet partilerinin çatı adayı Martin Fayulu’nun yüzde 35.2 oranında ve iktidar koalisyonunun adayı Emmanuel Ramazani Shadary’nin ise yüzde 23.8 oranında oy aldığını belirtti.

Söz konusu sonuçlara başta Kongo Piskoposlar Birliği (CENO) olmak üzere geniş çaplı itirazlar yapıldı. CENO 10 Ocak’ta yoklama ve sayma istasyonlarında bulunan gözlemcilerin aktardığı rakamlarla açıklanan verilerin uymadığını duyurdu.

Öte yandan muhalefet adayı Martin Fayulu, düzenlediği bir basın toplantısında, sonuçların oy sandıklarındaki gerçek sonuçlarla hiçbir ilgisi olmadığını savundu. Seçim sonuçlarına itiraz ederek, bunun bir seçim darbesi olduğunu iddia eden Fayulu, durumun anlaşılmaz olduğunu vurguladı. Muhalif aday, Kongo halkının zaferinin çalındığını söyleyerek, “Halk, hiçbir zaman zafer hırsızlarını kabul etmeyecek” dedi.

Fayulu’nun açıklamasının ardından yüzlerde destekçisi, Kikvit şehrinde sokaklara döküldü. Öfkeli eylemciler, 3 polis karakolunu ve bir mahkemeyi ateşe verdi. Polis ve göstericiler arasında çatışmalar yaşanırken, çıkan olaylar sırasında en az 6 kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı.

Tshisekedi’den Kongo halkına tebrik

Öte yandan seçimleri kazanan Felix Tshisekedi, Kongo halkını elde edilen zafer dolayısıyla tebrik etti. Tshisekedi, yaptığı açıklamada tüm vatandaşların başkanı olacağını söyleyerek, ‘Demokratik yolda bir ortak’ benzetmesi ile mevcut Devlet Başkanı Joseph Kabila’ya övgüde bulundu.

Tshisekedi, başkent Kinşasa’daki parti merkezinde destekçilerine hitaben, “Bugün onu rakip olarak değil, ülkemizdeki demokratik yolda bir ortak olarak görmeliyiz. Bugün Kongo halkı için mutluyum.  Herkes bu sürecin çatışma ve şiddete yol açacağını düşünüyordu” dedi.

Öte yandan ülkedeki seçim sonuçlarına ilişkin uluslararası da açıklamalar yapıldı. Belçika Dışişleri Bakanı, “Kazananın kimliğini bildiklerini açıklayan Kongo Piskoposlar Birliği (CENO) tarafından eleştiri ve açıklamalar var. Ancak farklı taraflardan belgelere ulaşmadım. Bu konuda dikkatli olmayı tercih ediyorum” dedi.

Fransa da Belçika’nın aksine, “Açıklanan sonuçlar gerçek sonuçlarla eşleşmiyor gibi görünüyor” diyerek muhalif Martın Fayulu’nun seçimlerin kazananı olduğunu iddia etti. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, yaptığı basın açıklamasında, “Açıklanan sonuçlar, burada ve orada kaydedilen gerçek sonuçlarla eşleşmiyor gibi görünüyor. CENO tamamen farklı sonuçlar açıkladı” dedi.

Fransız Bakan Le Drian, “Sakin kalmalı, çatışmalardan kaçınmalı ve öngördüğümüze aykırı olan sonuçlarda somut olmalıyız. İşler doğru yolda ilerlemiyor, çünkü seçimlerin kazananı Fayulu’dur” açıklamasında bulundu. Le Drian, Paris’in Afrika ülkeleri ve Afrikalı örgütlerin liderlerinin sayesinde seçimlerin gerçek sonuçlarına ulaşabileceği yönündeki umutlarını da dile getirdi.

Diğer taraftan Fransa Dışişleri Bakanı’nın ifadeleri Kongo’da tepkilere neden olurken, bakanın ifadeleri Kongo’nun iç işlerine açık bir müdahale olarak yorumlandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ise Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki tüm taraflara şiddet eylemlerinden kaçınma çağrısı yaptı. BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric ise geçtiğimiz Çarşamba günü New York’ta düzenlenen bir basın toplantısında, “Genel Sekreter, ilgili tüm tarafları şiddet eylemlerinden kaçınmaya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Anayasası’na uygun kuruluşlarla seçim anlaşmazlıklarını çözmeye çağırdı” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya