Yemen ordusu: Husiler silah kaçakçılığı için limanlara önem veriyor

Yemen ordusu: Husiler silah kaçakçılığı için limanlara önem veriyor

Cuma, 11 Ocak, 2019 - 10:00
Cidde/Said el-Ebid
Yemen ordusu, darbeci Husi milislerinin hala Hudeyde Limanı’ndan faydalandığını vurgulayarak, ülkenin batısında bulunan Salif ve Ras İsa limanlarını, İran yapımı silahların, balistik füzelerin ve insansız hava araçlarının (İHA) kaçakçılığını yapmak için kontrol altında tuttuğunu belirtti.

Yemen Silahlı Kuvvetler Resmi Sözcüsü Tuğgeneral Abduh Abdullah Mecli, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, milislerin silah kaçakçılığına hala devam ettiğini ifade ederek, bunun en önemli kanıtının Yemen'in Lahic kentinde bulunan El-Anad askeri üssünü hedef alan İHA’nın olduğunu söyledi. Mecli, İran’dan gelen balistik füzelerin Yemen içinde ve dışında yerleşim yerlerini vurmaya devam ettiğini ifade etti.

Mecli, milislerin Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki "Yeniden Düzenleme Koordinasyon Komitesi Başkanı Hollandalı General Patrick Cammaert'a tiyatro oynadığını ifade ederken, “Milisler, kaçakçılık faaliyetlerini sürdürmek ve liman kaynaklarını ele geçirmek için bunu daha önceden planladı” dedi.  

İran vurgusu

Yemen’de kullanılan son İHA’ların 2014 yılında darbeden önce Yemen ordusunda bulunmadığını söyleyen Mecli, geçtiğimiz yıllarda görülen bu aracın yapılan gözlemler sonucunda İran yapımı olduğunu belirlediklerini ifade etti. Mecli, bu İHA’ların bazılarının İranlı uzmanlar denetiminde bir evde toplandığını ve İran’ın sürekli olarak milislere yedek parça gönderdiğini belirtti. Bu uçakların şarapnelleri 200 metreye ulaşan yüksek patlayıcı bomba taşıdığını bildiren Mecli, patlayıcı taşıyacak kapasitede geliştirilen bu uçakların hedef bölgelere yakın yerlerden uçuşa geçtiğini söyledi.

Sözcü Mecli, “İlk incelemelere göre İHA, el-Anad Üssü yakınlarındaki Lahic kentinde darbeci milisler tarafından kontrol edilen bölgedeki El-Kubbeyta ve Calis Dağı’na ulaştı” diye konuştu.

Sözcü, ordunun uçağa müdahale etmekte neden geciktiğine ilişkin soruya cevap vermezken, silahlı kuvvetlerin bu suç olayına tepkisiz kalmayacağını vurguladı. Silahlı kuvvetlerin el-Anad Üssü’ne yakın tüm alanları ve bu cephenin tamamını kurtaracağını ifade eden Mecli, askeri yanıtın, İsveç’teki son görüşmelere göre ateşkesin süreceği Hudeyde cephesi dışında tüm cepheleri kapsayacağını söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya