Heniyye, Moskova ziyaretini erteledi

Heniyye, Moskova ziyaretini erteledi

Cuma, 11 Ocak, 2019 - 10:00
​İsmail Heniye
Moskova/ Raid Cebir
Moskova, Filistin uzlaşmasının duraksamasından duyduğu endişeyi dile getirdi. Hamas Siyasi Büro başkanı İsmail Heniye, Filistin’de Fetih ve Hamas arasında artan gerilim nedeniyle bu ay gerçekleştireceği Rusya ziyaretini erteledi.

Diplomatik bir kaynağın Şarku’l Avsat’a verdiği bilgiye göre, Rusya, uzlaştırma çabalarını baltalayan son gelişmelerden rahatsız.

Rusya'nın Orta Doğu ve Afrika Özel Elçisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov, ülkesinin sürmekte olan Filistinli örgütler arasındaki uzlaşma süreci konusundaki endişesini dile getirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Bogdanov, Hamas liderlerinden Musa Ebu Merzuk ile telefonla görüşerek Gazze’deki son gelişmeler üzerine bilgi aldı. Yetkili, yeniden ulusal birliğin sağlanması için yapılan uzlaşma görüşmelerinin tökezlemesinden duyduğu endişeyi dile getirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı bu ay yapılması planlanan Heniye ziyaretinin ertelendiği konusunda resmi bir açıklama yapmaması dikkat çekici. Ancak Filistin Rusya Büyükelçisi Abdulhafız Necef, Cuma günü İnterfax Ajansı’na ziyaretin ertelendiğini ve görüşmenin şu anda belirsiz başka bir tarihte yapılacağını bildirdi.

Rus devlet televizyon kanalı RT, Filistin büyükelçisinin "Rusya’da El Fetih ile Hamas arasında istişarelerde bulunma girişimine temkinli yaklaştığını “ açıkladı ve “Filistin Hükümetinin bu öneriye değer verirken durumun zorluğunun da dikkate alınması gerektiğini bildirdiğini” vurguladı.

Bogdanov dün Nofal’ı kabul etti ve Rus Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre Filistin’de yaşanan iç sıkıntıların çözümü için ön şartın, Filistin- İsrail çatışmasında ilerleme kaydetmek olduğunu söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı  Sergey Lavrov, geçen ay Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el- Maliki ile yaptığı görüşmede aynı ifadeleri kullanmıştı.

Bu ifadeler Rusya’nın Filistin içindeki artan gerilim konusunda hoşnutsuzluğunu gösteriyor. Rus kaynağın Şarku’l Avsat’a verdiği bilgiye göre, Rusya Filistin’deki grupları uzlaştırıp Filistin-İsrail konusunu ele almak için gerçekleştirdiği çabaların  son gerilimle zarar gördüğünü düşünüyor.

Editörün Seçimi

Multimedya