Fiat emisyon hilesi suçlamasında 800 milyon doları ödemeyi kabul etti

Fiat emisyon hilesi suçlamasında 800 milyon doları ödemeyi kabul etti

Cuma, 11 Ocak, 2019 - 09:45
Yetkililer Fiat Chrysler’in emisyon testlerinde hileli cihazlar kullanıldığını söylüyor (Reuters)
Washington/Şarku'l Avsat
İtalyan otomobil devi Fiat, ABD Adalet Bakanlığı ve Kaliforniya eyaletinde hakkında açılan davalar için yaklaşık 800 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Fiat, dizel emisyon testlerine yanlış sonuçlar veren yasadışı programlar kullanmakla suçlanıyor. Ünlü otomotiv firması hakkındaki cezai soruşturma sürüyor.

ABD Adalet Bakanlığı, Fiat hakkındaki davanın toplamda 311 milyon dolar para cezası içerdiğini ifade etti. Dizel araç sahipleri tarafından açılan davalar için 280 milyon dolar ödemesi gerekiyor. Bunun yanı sıra güvenlik maliyetinin 105 milyon dolar olduğu ifade edildi.

Fiat tarafından 2014 ve 2016 arasında üretilen Jeep Grand Cherokee ve Ram 1500 model dizel araçların onarım maliyeti 104 bin dolara ulaştı.

Yetkililer Fiat’ın emisyon testlerinde sahte cihazlar kullandığını söylüyor.

Firma tarafından yapılan açıklamada, söz konusu düzeltmelerin ayrıca 72.5 milyon dolarlık kamu cezalarını da içerdiği belirtildi. Kaliforniya hükümetine de aşırı emisyonları ve tüketici zararlarını gidermek için 33.5 milyon dolarlık ödemeler yapılacağı ifade edildi.

Fiat Chrysler'e emisyon kontrol programları sağlayan Alman Robert Bosch firması, dizel araç sahiplerinin zararlarını gidermek için 27.5 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Firma, emisyon nedeniyle geri çağrılan araç sahiplerinin modernizasyon işlemleri için orta düzeyde 2 bin 800 dolar alacağını söyledi.

Bosch firması, ayrıca ABD’nin 47 eyaletindeki onarımlar için 103.5 milyon dolar ödemeyi de kabul etti. New York Başsavcılığı’na, tedarikçinin sahtekarlığı kolaylaştırdığını ve müşterilerinin uygunsuz yazılımı kullandığının farkında olduğunu söylüyor.

Bosch firması tarafından yapılan açıklamada, sorumluluk alınmadığı ve iddiaların geçerliliğinin kabul edilmediği belirtildi. Ancak ödemelerin kabul edilmesi şirketi, ileride oluşacak daha büyük bir mali yükten kurtarma niyetinde olduğunu gösteriyor.

Ancak Adalet Bakanlığı, anlaşmanın Fiat hakkında mevcut konuya ilişkin cezai bir soruşturmanın yanı sıra Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından yürütülen bir soruşturmanın da sürdüğünü söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya