Suudi Arabistan, ilk rüzgâr enerji santralini uluslararası bir konsorsiyuma verdi

Suudi Arabistan, ilk rüzgâr enerji santralini uluslararası bir konsorsiyuma verdi

Cuma, 11 Ocak, 2019 - 09:30
Dumat el-Jandal rüzgâr santrali (Şarku’l Avsat)
Riyad/Şarku’l Avsat
Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanlığı’na bağlı Yenilenebilir Enerji Proje Geliştirme Ofisi (REPDO), ülkede kurulacak ilk rüzgâr enerji santrali olan 400MW’lık Dumat el-Jandal rüzgâr santrali ihalesini Fransız enerji şirketi EDF Energies Nouvelles ve Abu Dabi Future Energy Company tarafından yönetilen bir konsorsiyuma verildiğini duyurdu.

500 milyon dolara mal olacak Dumat el-Jandal rüzgâr enerjisi santralinin, yapım çalışmalarının tamamlanmasının ardından yaklaşık 70 bin konut için yeterli enerji üretmesi ve inşaat ile işletme aşamalarında yaklaşık bin kişiye istihdam sağlaması bekleniyor.

Proje, REPDO tarafından sunulan ikinci ihale olurken, proje için farklı ülkelerdeki şirketlerden dört teklif geldi. Proje için en iyi teklif, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'da sunulan rekor seviyedeki düşük bir fiyat olan kWh başına 2,34 dolar/centlik maliyet ile söz konusu iki şirketten geldi.

REPDO, Ulusal Yenilenebilir Enerji Programı’nın (NREP) hedeflerini, 2030 Vizyonu programına uygulamak için 2016 yılında kuruldu. Program Suudi Arabistan'da yenilenebilir enerji potansiyelini en üst düzeye çıkarmayı hedefliyor.

Editörün Seçimi

Multimedya