​Kudüs'teki bir cadde Filistinliler ve yerleşimciler için ikiye ayrıldı

​Kudüs'teki bir cadde Filistinliler ve yerleşimciler için ikiye ayrıldı

Cuma, 11 Ocak, 2019 - 08:30
İsrail polisi Kudüs'te Filistinlilerin ‘Apartheid Yolu’ olarak adlandırdığı caddenin girişinde bariyer kurdu (AFP)
Tel Aviv/Şarku’l Avsat
Kudüs’te Filistinliler için özel bir cadde açılmasından birkaç gün sonra dün aynı caddenin bir diğer bölümü de Yahudilerin kullanımına verildi. 4370 numaralı yol olarak bilinen cadde Filistinlilerin ve İsraillilerin araçlarını ayırdığı yol olması nedeniyle Filistinlilerce Apartheid Yolu olarak adlandırılıyor.

Yol, Geva Binyamin yerleşimini, Kudüs ve Tel Aviv karayolu olan Yol 1'e bağlıyor.  Fransız Tepesi ile Scopus Dağı'na giden Naomi Shemer Tüneli arasında yer alan yol ortadan 8 metre yüksekliğinde beton bir duvarla ayrılmış durumda. Filistinlilerin bu yola Apartheid Yolu demesi de bundan kaynaklanıyor.

Caddenin batı kısmı 2 hafta önce işgal altındaki Doğu Kudüs’e girmelerine izin verilmeyen Filistinlilere açıldı. Dün de caddenin batı cephesi, Scopus Dağı ve Fransız Tepesi’ne giden yolu kolaylaştırmak için yerleşimcilere açıldı. Haaretz gazetesi tarafından yayınlanan bir habere göre bu caddede kurulan duvarın sorumluluğunu üstlenme konusunda ordu ve işgal polisi arasında çıkan anlaşmazlık nedeniyle açılış ertelendi. Anlaşmazlık bunun sınır polisinin sorumluluğunda olduğu karar verilmesi üzerine çözüldü. İşgal planına göre duvar Filistinlilerin Batı Şeria’dan Kudüs’e girmesini engelleyecek. Sonuç olarak Filistinliler, yolun Filistinlilere ait olan tarafında, Kudüs’ün batısının çevresinde giriş yapılmasına izin verilmeksizin araçlarını kullanabilecek.

Haberde, Apartheid Yolu'nu kullananların çoğunun Kudüs’ün kuzeyinde oturan yerleşimcilerden oluşmasınınbeklendiğine işaret edildi. Açılış törenine katılan Binyamin Bölge Konseyi Başkanı Yisrael Gantz konuya dair şunları söyledi:

“Yol Kudüs’te çalışan, zaman geçiren, okuyan ve dışarı çıkan Binyamin yerleşimcileri için adeta bir oksijen tüpü gibi. Apartheid Yolu mevcut güvenlik tehditlerini koruyarak, İsraillilerle Filistinliler arasında ortak bir yaşam yaratma ihtimalinin bir modelidir.”

 

Editörün Seçimi

Multimedya