​Suudi Arabistan Havayolları NEOM’a ilk uçuşunu gerçekleştirdi

​Suudi Arabistan Havayolları NEOM’a ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Cuma, 11 Ocak, 2019 - 09:00
İlk Suudi Arabistan ticari uçağı NEOM Havaalanına ulaştı (SPA)
Riyad/Şarku’l Avsat
Suudi Arabistan Havayolları dün Şarma’daki NEOM Havalimanına ilk charter uçuşunu gerçekleştirdi. Uçakta, 130 personel yer alırken, proje alanındaki yıllık toplantıya ilk resmi ziyaret gerçekleşmiş oldu.

NEOM Projesi Yürütme Kurulu Başkanı Nazmi Ennasr konu ile ilgili yaptığı açıklama, “Çalışanlarımızdan geçen yıldan beri üzerinde durduğumuz NEOM projesini deneyimlemelerini istedik. Projenin ayrıntılarını teoride bilmek ile sürece bakmak, hazineleri, güzelliği ve mirası keşfetmek gibi büyük bir fark var” dedi.

Ennasr bu yolculuğu gerçekleştirdiği için Suudi Arabistan Havayolları’na teşekkür ederken, NEOM sakinleri ve ziyaretçilerine yakın gelecekte hizmet verebilmek için yerel, bölgesel, uluslararası taşımacılık ve lojistik şirketleri ile daha fazla işbirliği yapmayı hedeflediklerini ifade etti.

‘Mutluluk duyuyoruz’

Suudi Arabistan Havayolları Genel Müdürü Salih el-Casir, gerçekleştirilen uçuş üzerine, “Kültürel, arkeolojik ve çevresel özellikleri gerçekleştirilen ziyarette, bu eşsiz fırsatı NEOM çalışanlarına vermekten mutluluk duyuyoruz. Bu iddialı projeye büyük bir inancımız var. Bu yolculuğu NEOM ile uzun ve başarılı işbirliğinin başlangıcına işaret edeceğini umuyoruz. Krallığın 2030 vizyonu olan mükemmel fırsatla, bölgenin geleceği ve ekonomisi adına yeni bir tarih yazılacak” açıklamasında bulundu. 

Havayolu personelleri ise Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'nün (OENN) simgesini taşıyan iki Airbus A320 tipi uçağın NEOM havaalanına indiğini aktardı.

Dünyanın en iddialı projesi olan NEOM projesi, Suudi Arabistan’ın kuzeybatısında yer alan NEOM körfezi bölgesini kapsıyor. Proje dünyanın dört bir yanından hayalperestleri, genç yetenekleri ve onları inovasyona teşvik etmek için en iyi çalışma ve yaşam ortamı oluşturmayı amaçlıyor.

NEOM için önemli atılım

NEOM projesine gerekli desteğin sağlanması ve projenin gerçekleşmesine katkıda bulunacak binlerce inşaat işçisinin transferini kolaylaştırmak için Şarma’da bulunan mevcut havaalanının yakınına ticari havaalanı inşa edilecek. NEOM yakın gelecekte en yüksek standartlara ve en yeni akıllı teknolojilere sahil bir havaalanı ağına dönüşecek.

NEOM projesinin temel amaçlarından biri olan ekonomik faaliyetler çalışmaların ana fikrini oluşturuyor. Bu amaçla hedeflenen enerji, su, medya, turizm, bilim, eğitim, sağlık ve insanlığın karşılaştığı en büyük zorluklara en yenilikçi çözümler dâhil 16 ekonomik sektördeki girişimlere dikkat çekmek için çok sayıda altyapı geliştiriliyor.  

Editörün Seçimi

Multimedya