ABD, İsrail'de artan Çin yatırımları hakkında Tel Aviv'den açıklama istedi

ABD, İsrail'de artan Çin yatırımları hakkında Tel Aviv'den açıklama istedi

Cuma, 11 Ocak, 2019 - 08:00
Tel Aviv/ Şarkul Avsat
Çin’in İsrail’in altyapı ve dev stratejik projelerine yönelik yatırımlarının artması üzerine ABD'den yapılan resmi itirazların ardından Şin Bet (İsrail İç İstihbarat Servisi) Başkanı Nadav Argaman, ‘söz konusu yatırımların İsrail’in güvenliğini tehdit edeceği konusunda’ uyarılarda bulundu. ABD yönetimi ve istihbaratı, Çin’in İsrail'de üstlendiği role dair Tel Aviv'den açıklama istedi.

Argaman, Tel Aviv Üniversitesi’nde verdiği konferansta “İsrail’in güvenliğini tehlikeye sokmasını engellemek adına bu yatırımların gözetlenmesi için katı bir yasa çıkarılmasına acil ihtiyaç var” dedi.

Çinli şirketler İsrail’de ana deniz karargâhına komşu Hayfa Limanı’nı yenileme ve genişletme, Tel Aviv’de hafif raylı tren yapımı ve büyük altyapı çalışmaları gibi dev projeler üstleniyor. Söz konusu şirketler bu projeleri yürütmek için binlerce Çinli işçiyi İsrail'e götürmek istiyor. Kabinet'in (İsrail'in Güvenlik İşleri için Küçültülmüş Bakanlar Kurulu) perşembe günü bir dizi yerel ve Batılı uzmandan yapılan uyarılar doğrultusunda konuya ilişkin uzun bir araştırma yürüttüğü ortaya çıktı. Uyarılar durumun güvenlik ve stratejik bakımdan tehlikeleri olduğuna dairdi. Araştırma sonucunda bir  kontrol yasasının yürürlüğe konulması için konunun incelenmesine karar verildi.

ABD yönetimi ve istihbaratı, Çin’in İsrail'de üstlendiği role dair Tel Aviv'den açıklama istedi. İsrail’de yaygın olarak kullanılan Amerikan askeri teknolojisi hakkında ‘istihbaratı ile meşhur’ Çinlilere bilgi sızdırılma tehlikesi konusunda uyarıda bulundu. İsrailliler, başta bu uyarıları ABD'nin Çin ile rekabetinin bir parçası olarak algıladı. Ancak Amerikalılar bu meselenin ticari rekabetin ötesine geçtiğini, zira konunun güvenlik ile ilgili olduğunu belirtti.

Limana ambargo uygularız tehdidi

Mesele, Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın hafta başında İsrail’e gerçekleştirdiği ziyaret sırasında gündeme getirildi. Bolton, Hayfa Limanı'ndaki projeler için İsrail pazarına giren iki Çinli ulaşım şirketine işaret etti. Ardından Hayfa Limanı’nda Çin'in faaliyetlerin devam etmesi durumunda Amerikan deniz donanmasının limana boykot uygulayabileceği konusunda tehdit yöneltti. Amerikalı yetkililerle yapılan son toplantılara katılan bir İsrailli yetkili  ABD'nin tutumunu şöyle tarif etti:

“Bize karşı oldukça öfkeli ve patlamaya hazır bir bomba gibi konuşuyorlar. Bize, sözü edilen Çinli yatırımları durdurmazsak yatırımları iptal etmek için olaya bizzat el atmayı düşündüklerini açıkça söylediler.”

İsrail İstihbaratının dev bir ticaret anlaşmasını iptal ettiği öğrenildi. Bu anlaşma uyarınca Çinli bir şirket, İsrail’in dev sigorta şirketi Phoenix'i satın almıştı. Başkan Argaman’ın anlaşma sona ermeden önce İsrailli şirkete ve Maliye Bakanlığı’na müdahalede bulunduğu ortaya çıktı. Aynı şekilde istihbaratın casusluk faaliyetlerinde kullanılmasından duyulan endişe nedeniyle İsraillilerin Çin malı telefonları satın almasını da engellemeye çalıştığı belirtildi.
 

Editörün Seçimi

Multimedya