​ABD Suriye'den çekilmeye başladı

​ABD Suriye'den çekilmeye başladı

Cuma, 11 Ocak, 2019 - 07:15
Suriye’nin kuzeyindeki Menbiç şehrinde ABD askeri konvoyu (AFP)
Washington-Beyrut/Şarku’l Avsat
ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı uluslararası koalisyon, kendi bünyesindeki ABD birliklerinin Suriye'den çekilmeye başladığını açıkladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ise ABD kuvvetlerinin, Suriye'nin Haseke kentindeki Rumeylan askeri üssünden ilk geri çekilmeyi gerçekleştirerek Irak’a yöneldiğini öne sürdü.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili de bu sabah yaptığı açıklamada, "Bazı ekipmanları Suriye'den çekmeye başladığımızı teyit ediyorum. Güvenlik nedeniyle, şu anda daha fazla ayrıntı vermeyeceğim"  diyerek çekilen ekipmanın ne olduğu veya hangi bölgelerden alınıp nakline başlandığına dair detay vermedi.

CNN kanalı, ABD yönetiminden bir yetkiliye dayandırarak dün verdiği haberinde, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın (CENTCOM), çekilme operasyonunda kullanılacak gemi ve uçakları belirlediğini iddia etmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Pazar günü, ABD’nin Suriye’den çekileceğini ve ülkesinin Suriye'den son İran postalı çıkana kadar müttefikleriyle birlikte çalışacağını söylemişti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ise Pazar günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Suriye’den çekilmesinin, müttefiklerinin savunması konusunda güvence verilerek yapılması gerektiğini dile getirmişti.

Editörün Seçimi

Multimedya